لجبازی کودکان

درمان لجبازی کودکان

?‍?‍?مشکلات والدین باعث لجبازی کودکان میشود:

مادر افسرده ای که حوصله روبرو شدن با خودمحوری های بچه را ندارد، این بی حوصلگی را به او نشان می دهد و با واکنشش یا بچه را به لاک افسردگی فرو می برد یا باعث تشدید لجبازی ها و طولانی شدن دوره خودمحوری اش می شود.

از طرف دیگر، مادر وسواسی که وقتی پای کودکش از خط قرمزها عبور می کند، واکنش شدیدی به او نشان می دهد، فرزندی وسواسی یا کودکی که به لجبازی کردن عادت می کند را پرورش می دهد. در واقع می توان گفت مادرانی که دچار اختلالات روانی مختلف هستند، فرزندشان را به آن اختلال دچار می کنند یا باعث تشدید خودمحوری او می شوند.

علل لجبازی کودکان

? ?لجبازی بچّه ها چند عامل دارد که با برطرف کردن این عوامل لجبازی آنها نیز درمان می‌شود:

1⃣ بیکاری

یک بخش از لجبازی بچّه ها به بیکاری آنها بر می‌گردد. آنها وقتی بیکار می شوند، دوست دارند که دست به هر کاری بزنند و طبیعتاً خیلی از مواقع نیز اشتباه می‌کنند؛ اگر ما بخواهیم برای هر اشتباهی به بچّه امر و نهی کنیم، او لجباز می‌شود. لذا ما باید برای فرزندان خود برنامه ریزی داشته باشیم.

2⃣ محیط

ما باید لجبازی را یک معلول محیطی در نظر بگیریم؛ چرا که محیط، بچّه ها را لجباز می کند. یکی از عواملی که در محیط منجر به لجباز شدن بچّه می‌شود، امر و نهی والدین است. وقتی والدین به فرزند خود امر و نهی می کنند؛ او نیز بعد از مدّتی در برابر این امر و نهی از خود مقاومت نشان می‌دهد؛ لذا توصیه ی من به والدین این است که امر و نهی خود را نسبت به فرزندشان کم تر کنند.

3⃣ عدم فعّالیت

ما باید بستر فعّالیت های بدنی را برای بچّه های زیر هفت سال افزایش دهیم؛ چرا که وقتی آنها در روز فعالیّت داشته باشند، حالت های لجبازی در آنها کمتر می‌شود.

4⃣ تنبیه و تهدید

تنبیه و تهدید منجر به لجبازی بچّه ها می‌شود؛ لذا پدر و مادر نباید فرزندان را تنبیه و تهدید کنند. البته منظور ما از تنبیه، تنبیه های غیر تربیتی است؛ مانند: زدن.

?یکی از علل لجبازی کودکان،عدم فعّالیت آنهاست والدین باید بستر فعّالیت بدنی را
برای آن ها افزایش دهند وقتی کودک در روز فعالیّت داشته باشد حالت لجبازی در او کمتر میشود.

مرکز مشاوره و درمان روانشناسی دکتر فرناز فریدی
متخصص درمان مشکلات پرخاشگری و لجبازی کودکان و بزرگسالان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.