دستگاه تحریک نوری

 

تحقیقات بالینی نشان داده است که نور نزدیک به مادون قرمز، می تواند تاثیرات مثبتی بر حافظه، حرکت و ثبات خلق و خو داشته باشد. دستگاه تحریک نوری، ابزاری است که با استفاده از نور مادون قرمز، برای تحریک، التیام، بازسازی و محافظت از بافتی که آسیب دیده یا در حال انحطاط است، مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، تحریک نوری بر روی مغز، یک زمینه رو به رشد در علوم اعصاب و عملکرد کلی مغز است. 

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در رابطه با تحریک نوری و دستگاه تحریک نوری کسب کنید و با اولین کلینیک ارائه دهنده این روش درمانی آشنا شوید، حتما در ادامه این بخش، با ما همراه بمانید. 

 

تحریک نوری چیست؟ 

همانطور که می دانید، مغز حیاتی ترین اندام بدن انسان است اما می تواند از بسیاری از اختلالات مختلف رنج ببرد که این اختلالات معمولا در سه گروه بزرگ، یعنی حوادث آسیب زا، بیماری های دژنراتیو و اختلالات روانی، طبقه بندی می شوند. 

درمان به روش تحریک نوری و با استفاده از دستگاه تحریک نوری، فرآیندی است که برای استفاده از نور مادون قرمز یا نور نزدیک به مادون قرمز، برای تحریک، التیام، بازسازی و محافظت از بافت ‌هایی که آسیب دیده‌ اند، در حال انحطاط یا در معرض خطر مرگ هستند، ابداع شده است. 

شواهد نشان می دهد که استفاده از نور به سر، به ویژه نور نزدیک به مادون قرمز، می تواند برای درمان اختلالات مختلف مفید باشد. همچنین می تواند برای تقویت شناختی در افراد سالم نیز استفاده شود. 

اگر بخواهیم یک تعریف علمی و دقیق از فرآیند تحریک نوری ارائه دهیم می توان اینطور گفت که این روش، به عنوان یک روش درمانی که با استفاده از انرژی نور برای ایجاد تغییرات فتوشیمیایی در ساختارهای سلولی (میتوکندری) که پذیرای نور قرمز و نزدیک به مادون قرمز (NIR) هستند. میتوکندری ها با تولید مولکولی به نام آدنوزین تری فسفات (ATP) انرژی سلولی تولید می کنند. انرژی حاصل از ATP، به سلول های مغز انرژی می دهد و ما را قادر می سازد تا تمام فعالیت های فیزیولوژیکی را انجام دهیم. علاوه بر این، استفاده از انرژی نور، منجر به جریان خون بیشتر به مغز می شود؛ که اجازه می دهد مواد مغذی را تحویل داده و مواد زائد را حذف کند. 

به طور کلی، تحریک نوری و دستگاه تحریک نوری، یک روش جدید برای “شارژ کردن” مغز است و اکنون تحقیقات نشان می دهد که مزایای قابل توجهی از این درمان، برای سلامت مغز وجود خواهد داشت. 

دستگاه تحریک نوری

اثرات درمانی تحریک نوری بر علائم شناختی و رفتاری زوال عقل 

تابش مقدار کمی از نور نزدیک به مادون قرمز، از طریق جمجمه (tNIR) می تواند به پارانشیم مغز انسان برسد و برای تعدادی از اختلالات عصبی و neurological (مربوط به آناتومی، عملکردها و اختلالات ارگانیک اعصاب و سیستم عصبی) مفید باشد. 

پزشکان و محققان با در نظر گرفتن این موضوع، ایمنی و مزایای درمانی بالقوه تحریک نوری tNIR را در درمان زوال عقل بررسی کرده اند. بسیاری از بیماران پس از 7 روز درمان با استفاده از این روش، بهبود خواب را گزارش کردند. همچنین، بیماران پس از 14 تا 21 روز درمان، اضطراب، خلق و خوی بهتر، انرژی و برنامه روزانه مثبت و بهتری داشتند. در واقع، درمان ‌های تحریک نوری، ایمنی و بهبود شناختی مثبت را در بیماران مبتلا به زوال عقل نشان داد. 

 

دستگاه تحریک نوری چیست؟ 

دستگاه تحریک نوری، برای اولین بار توسط موسسه neuronic طراحی شده است. این دستگاه شبیه به کلاه ایمنی بوده و در حال حاضر در دو نسخه 1070 و 810 نانومتری طراحی و تولید شده است 

مدل 810 نانومتری از این دستگاه، اگرچه به اندازه نسخه 1070 نانومتری قدرتمند نیست، اما به بهبود علائم شناختی و رفتاری مرتبط با سکته مغزی، آسیب خفیف سر و شرایط درد مزمن پس از ضربه مغزی کمک می ‌کند. همچنین، اخیرا شواهدی وجود داشته که نشان داده اند، دستگاه تحریک نوری 810 نانومتری، می تواند در بهبود چالش های شناختی مرتبط با زوال عقل مفید باشد. 

دستگاه تحریک نوری 1070 نانومتری، اولین دستگاهی است که طول موج 1070 نانومتری و همچنین کنترل 4 ربعی را ارائه می دهد که به پزشکان امکان می دهد نبض را در ربع خاصی از مغز کنترل کنند!. 

این دستگاه، کل جمجمه از جمله ساقه مغز و مخچه را پوشش می ‌دهد و برای کنترل قوی ‌تر پروتکل بالینی و نتایج بهبود یافته، شدت و کنترل پالس تک هرتز (1 تا 20000 هرتز) را ارائه می ‌دهد. 

دستگاه های تحریک نوری، از طریق چندین برنامه، پزشک را قادر می سازند تا برنامه را از میان گزینه هایی مانند؛ آرامش (Peace)، تمرکز (Focus)، انرژی (Energize) و تابیدن (Glow) تنظیم کنند.  

عملکرد اصلی دستگاه تحریک نوری، شامل موارد زیر خواهد بود: 

  • رشد و اتصال عصبی را تحریک می کند. 
  • فعال شدن میتوکندری و افزایش جریان خون قشر مغز و اکسیژن رسانی بافت را بهبود می دهد. 
  • انرژی و نشاط موجود را برای تسریع بهبودی و محافظت در برابر آسیب های بیشتر افزایش می دهد. 

دستگاه تحریک نوری

اولین مرکز و کلینیک درمانی ارائه دهنده درمان به روش تحریک نوری در تهران  

درمان اختلالات و مشکلات مغز با استفاده از تحریک نوری، از جمله جدیدترین روش های درمانی است که تکنولوژی مورد استفاده برای این روش درمانی، نیز بسیار جدید است.   

کلینیک دکتر فریدی، اولین و تنها مرکز ارائه دهنده درمان به روش تحریک نوری است که با استفاده از جدیدترین تکنولوژی موجود در این زمینه، به بیماران کمک می کنند تا مشکلات و اختلالات مربوط به مغز را به بهترین شکل ممکن درمان کرده و از بین ببرند. 

خانم دکتر فریدی، روانشناس و نوروتراپیست هستند و در زمینه درمان انواع اختلالات رفتاری و روانی مانند تکانشگری، بیش فعالی، اوتیسم، اضطراب، افسردگی، وسواس، پرخاشگری، اعتیاد، صرع، اختلال حافظه، اختلالات گفتاری و توانبخشی سکته مغزی تخصص دارند و درمان هایی که برای این اختلالات مورد استفاده قرار می دهند از طریق تکنولوژی هایی جدیدی همچون تحریک نوری، نقشه مغزی QEEG، نوروفیدبک به شیوه نوین لورتا و تحریک مغزی است که اثربخشی بسیار عالی در درمان این اختلالات خواهند داشت. به همین دلیل است که کلینیک خانم دکتر فریدی به عنوان بهترین كلينيك نوروفیدبک تهران شناخته شده است. 

برای ارتباط با بهترین كلينيك نوروفیدبک تهران و خانم دکتر فریدی می توانید از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید: 

  • آدرس:تهران سعادت آباد خ ٢٨غربي پلاك ٧٦ 
  • شماره تماس: 02128428890  –  09014020479 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.