درمان اختلال یادگیری با لورتا نوروفیدبک

درمان اختلال یادگیری با نوروفیدبک

درمان اختلال یادگیری با نوروفیدبک


بسیاری از روش ‌هایی که برای کمک به افراد مبتلا به ناتوانی ‌های یادگیری یا اختلال یادگیری مورد استفاده قرار می‌گیرند و ترویج می‌ شوند، به منظور کمک به افراد برای جبران مشکلات یادگیری یا کار کردن در کنار آنها هستند. در عوض، نوروفیدبک در واقع مهارت های یادگیری را با آموزش نواحی از مغز که مرتبط با مهارت های یادگیری یا اجرا مانند ریاضی، خواندن، و پردازش شنیداری و دیداری بهبود می بخشد و از این رو درمان اختلال یادگیری با لورتا نورفیدبک می تواند بسیار موثر باشد.

به طور کلی، نوروفیدبک به طور فزاینده ای برای درمان ناتوانی های یادگیری استفاده می شود زیرا تاثیر گذار، غیر تهاجمی، بدون درد و بدون عوارض جانبی است. در ادامه این بخش با ما همراه بمانید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با درمان اختلال یادگیری با لورتا کسب کنید.

در کلینیک دکتر فریدی از دستگاه اس لورتا نوروفیدبک استفاده میشود .اس لورتا بيش از ٦٠٠٠ وكسل در مغز را تحت تاثير قرار مي دهد و در مقايسه با لورتا كه فقط ٢٠٠٠ وكسل را پوشش مي دهد، بسيار دقيقتر است و اثربخشي بهتري دارد.

تاثیر نوروفیدبک در اختلال یادگیری

افرادی که ناتوانی در یادگیری یا اختلال یادگیری در انها تشخیص داده می شود، معمولا زندگی تحصیلی بسیار چالش برانگیزتری نسبت به یک دانش آموز معمولی دارند. اضطراب و استرس ناشی از عدم هماهنگی با مطالب آموخته شده در مدرسه و عملکرد ضعیف در امتحانات می تواند بر کودکان و خانواده های آنها تأثیر بگذارد. والدین کودکانی که با اختلال یادگیری تشخیص داده شده اند، برای یافتن کمک مناسب برای فرزندشان تلاش می کنند.

ناتوانی های یادگیری اختلالاتی مبتنی بر عصب هستند، به این معنی که از یک مشکل ریشه ای در عملکرد مغز ناشی می شوند. نوروفیدبک به طور طبیعی با بازآموزی مغز برای عملکرد بهینه و بدون استفاده از دارو، مناطقی در مغز را هدف قرار می دهد.

نقشه مغزی اولیه بیمار نشان می ‌دهد که مغز کجا در عملکرد مشکل دارد و از آنجا، پروتکلی برای آموزش مجدد مغز برای بهترین عملکردش ایجاد می‌شود. ثابت شده است که نوروفیدبک برخی از ناتوانی های یادگیری را با موفقیت درمان می کند، علائم ناخواسته را از بین می برد و عملکرد تحصیلی بهتری را ممکن می سازد.

درمان اختلال یادگیری با نوروفیدبک

برای درمان اختلال یادگیری با لورتا نوروفیدبک، ابتدا سنسورهای کوچکی روی سر فرد قرار می گیرند و به یک سیستم کامپیوتری تخصصی متصل می شوند. کامپیوتر امواج مغزی را اندازه گیری می کند و به مغز برای ایجاد الگوهای سالم تر و ایجاد زمان بندی و اتصال بهتر به مغز پاداش می دهد. اغلب از نقشه مغزی استفاده می‌شود که نواحی نادرست مغز را نشان می‌دهد و به پزشک کمک می‌کند تا یک برنامه آموزشی مغز ایجاد کند. در اصل، مغز الگوهای سالم تری می سازد و کامپیوتر به آن پاداش می دهد.

با تمرین و آموزش، مغز می آموزد که الگوهای سالم تری را به تنهایی و با اتصال و زمان بندی بهتر ایجاد کند و نتیجه اینکار، بهبود توانایی یادگیری است که پس از ایجاد و حفظ الگوها، ماندگاری طولانی دارد.

طول درمان اختلال یادگیری با اس لورتا نوروفیدبک، به هر فرد بستگی دارد و ممکن است برای حفظ نتایج ثابت نیاز به کاهش برنامه تمرینی پیگیری باشد. درمان اختلال یادگیری با لورتا نوروفیدبک بدون درد است و به نظر می‌ رسد اکثر کودکان از درمان لذت می ‌برند و به خوبی به آن پاسخ می‌ دهند، زیرا برای آن‌ ها مانند انجام یک بازی ویدیویی با مغزشان است.

 

نوروفیدبک و درمان اختلال یادگیری

نوروفیدبک می تواند ناتوانی های یادگیری زیر را با موفقیت درمان کند:

 

اختلال پردازش شنوایی:

در این شرایط مغز در پردازش و تفسیر صداها مشکل دارد. شخص با وجود داشتن توانایی شنیدن، قادر به تشخیص و درک برخی از تفاوت های بین کلمات و صداها نیست. سایر مسائل مرتبط شامل مشکل در پردازش و تفسیر ترتیب شنیده شدن صداها، جایی که ممکن است صداها از کجا می آیند و مشکل در تنظیم صداهای نامرتبط دیگر است. این نوع از اختلال یادگیری به راحتی با استفاده از لورتا نوروفیدبک قابل درمان است.

 

اختلال حساب:

در این شرایط مغز در پردازش اعداد و نمادهای ریاضی مشکل دارد و یادگیری و درک ریاضی را بسیار دشوار می کند. ممکن است فردی برای به خاطر سپردن و سازماندهی اعداد مشکل داشته باشد و در شمارش و گفتن زمان مشکل داشته باشد. در این صورت نیز درمان اختلال یادگیری با لورتا نورفیدبک امکان پذیر خواهد بود.

 

دیسگرافیا:

در ین شرایط مهارت های حرکتی ظریف تحت تأثیر قرار می گیرند که مستقیماً بر توانایی نوشتن فرد تأثیر می گذارد. این اغلب با مشکلاتی در ترکیبات نوشتاری مانند ایجاد فضای کافی برای نوشتن، دست خط ناخوانا، فاصله بین کلمات هنگام نوشتن، املای ضعیف و ناتوانی در تفکر و نوشتن به طور همزمان مشخص می شود. در این زمینه نیز درمان اختلال یادگیری با لورتا نوروفیدبک، راه حل های مناسبی خواهد داشت.

 

نارساخوانی:

در این شرایط، ترتیب حروف در یک کلمه یا کلمات در یک جمله معکوس می شود، بر درک مطلب، نوشتن، یادآوری اطلاعات از یک متن، املا و حتی می تواند بر گفتار تأثیر بگذارد.

دیسپراکسی:

در این شرایط، مغز در کنترل عضلانی مشکل دارد و باعث ایجاد مشکلاتی در هماهنگی و حرکت و زبان و گفتار می شود. این اختلال از نظر فنی به عنوان یک ناتوانی یادگیری در نظر گرفته نمی شود، اما می تواند تأثیر زیادی بر یادگیری دانش آموز داشته باشد. این مشکل نیز با استفاده از روش درمان اختلال یادگیری با لورتا نوروفیدبک قابل درمان است.

 

اختلال عملکرد اجرایی:

در این شرایط، مغز قادر به مدیریت کارآمد وظایف نیست و بر برنامه ریزی، سازماندهی، توجه، حافظه و مدیریت زمان تأثیر می گذارد. این اختلال یادگیری، انجام تکالیف و شرکت در امتحانات را بسیار چالش برانگیز می کند. برای برطرف کردن این مشکل نیز می توانید به درمان اختلال یادگیری با لورتا نوروفیدبک اطمینان کنید.

 

اختلال پردازش زبان:

این نوع اختلال پردازش شنوایی برای دانش‌آموزان از راه‌ هایی مانند پیوند دادن معنی به صداهای کلمات خاص، دشوار کردن درک جملات و داستان‌ ها، مشکلاتی ایجاد می‌ کند. LPD می تواند تأثیرات منفی بر توانایی دانش آموز برای بیان ایده ها به صورت کلامی و همچنین دریافت اطلاعات کلامی جدید داشته باشد.

ناتوانی های یادگیری غیرکلامی:

در این شرایط، مغز در مهارت های حرکتی، دیداری – فضایی و اجتماعی مشکل دارد و تفسیر نشانه های غیرکلامی مانند زبان بدن یا حالت چهره را دشوار می کند. فرد مبتلا به این اختلال ممکن است هماهنگی فیزیکی ضعیفی نیز داشته باشد. برای برطرف کردن این مشکل نیز درمان اختلال یادگیری با لورتا نوروفیدبک تاثیر گذاری خوبی خواهد داشت.

 

نقص بینایی ادراکی/ یا بینایی حرکتی:

در این شرایط، مغز در درک اطلاعات بصری، نوشتن، طراحی و یا کپی کردن بسیار مشکل دارد. برخی از نشانه ها شامل هماهنگی ضعیف دست و چشم و عدم وجود تفاوت های ظریف بین اشکال و حروف است که روش درمان اختلال یادگیری با لورتا می تواند در این زمینه نیز موثر باشد.

 

درمان اختلال یادگیری با بیوفیدبک

آموزش بیوفیدبک یک پروتکل درمانی غیر تهاجمی و غیردارویی است که برای کمک به بیماران در دستیابی به تسکین علائم اختلالات مرتبط با استرس طراحی شده است. در این روش درمانی، با استفاده از ارتباط ذهن و بدن، بیماران می ‌توانند واکنش ‌های غیرارادی بدن خود را به استرس کنترل کنند، از جمله:

 • جریان خون به اندام ها
 • فشار خون
 • ضربان قلب
 • تنش عضلانی
 • درک درد
 • فعالیت غدد عرق

علاوه بر این، درمان بیوفیدبک می تواند علائم منفی بسیاری از اختلالات مرتبط با استرس را کاهش دهد، از جمله:

 • اضطراب فراگیر
 • افسردگی
 • PTSD
 • بیخوابی
 • اسپاسم عضلانی/تنش عضلانی
 • سندرم روده تحریک‌پذیر
 • تپش قلب
 • فشار خون بالا
 • اعتیاد / هوس

در طی درمان با بیوفیدبک، هیچ محرک خارجی به هیچ وجه روی بدن استفاده نمی شود و دارو نیز تجویز نمی شود. در عوض، حسگرهایی روی بدن بیمار قرار می‌گیرند تا عملکردهای غیرارادی مانند دمای دست، ضربان قلب، تنش عضلانی و فعالیت غدد عرق انگشتان را ثبت کنند. این عملکردها توسط سیستم عصبی خودمختار (ANS) تنظیم می شوند و توسط بسیاری به عنوان عملکردهای فیزیولوژیکی هستند که نمی توان آگاهانه کنترل کرد.

با این حال، با اندازه‌گیری بی ‌درنگ این عملکردها، متخصصان پزشکی می ‌توانند به بیماران کمک کنند تا یاد بگیرند که چگونه بر فعالیت ‌های غیرارادی تأثیر بگذارند تا خود تنظیمی را تقویت کنند و به تسکین علائم دست یابند.

به عنوان مثال، با نظارت بر فعالیت غدد عرق در نوک انگشتان، بیماران می توانند یاد بگیرند که چگونه استرس بر بدن آنها تأثیر می گذارد و با تمرین کافی، می توانند یاد بگیرند که چگونه از تأثیر منفی استرس بر بدن خود جلوگیری کنند.

 

خلاصه مطلب

نوروفیدبک که به آن بیوفیدبک EEG یا نوروتراپی نیز گفته می شود، روشی تحقیقاتی اثبات شده برای کمک به بهبود عملکرد مغز از طریق تمرینات فشرده مغز است. اگرچه این فناوری کاملاً پیچیده است، اما فرآیند ساده، بدون درد و غیر تهاجمی است. در طول درمان اختلال یادگیری با اس لورتا نوروفیدبک یاد می گیرید که فعالیت مغز خود را به همان شیوه ای که هر مهارت دیگری را یاد می گیرید تغییر دهید و اینکار از طریق بازخورد و تمرین انجام خواهد شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.