کلینیک الکتروتراپی مغز

کلینیک الکتروتراپی مغز

مرکز تخصص بیماریهای مغزی

درمان تخصصی با الکتروتراپی مغز

شوک درمانی

 

ECT  یا الکترو شوک درمانی ( Electro Canvulse Therapy ) عبور دادن یک جریان الکتریکی محرک از مغز بیمار به مدت یک دهم تا یک ثانیه برای تولید یک تشنج بزرگ می باشد. بعبارتی دیگر الکتروشوک عبارت است از قرار دادن دو الکترود بر روی سر و انتشار یک جریان الکتریکی درون مغز که به تغییر شمیایی مغز منجر می شود. امروزه این روش درمانی بیشتر در درمان افسردگی ماژوری که به دیگر درمان ها پاسخ نداده است، به کار می رود . همچنین در درمان بیماری مانی(mania)، کاتانونی (catatonia) هم استفاده می شود.

 

الکتروشوک ها با توجه به جایگاه الکترودها، مدت زمان تحریک و ویژگی های محرک اثرات جانبی و درمانی مختلفی دارند. حدود نیمی (45-55%) از بیماران، الکترو شوک را موثر دانستند البته بررسیهای جدید موثر بودن و بی خطر بودن را عنوان کرده اند.
الکتروتراپی روشی قابل تحمل است و عوارض جانبی اندکی دارد. رایج ترین عارضه ی این روش که در حدود نیمی از افرادی که تحت درمان با این روش قرار گرفته اند مشاهده شده است، سردرد است. این حالت ها معمولا جزئی هستند و پس از پایان دوره ی درمان به طور کامل برطرف خواهند شد. برای درمان این گونه سردردها می توان از داروهای مسکن غیر تجویزی استفاده کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *