نوروفیدبک به روش نوین لورتا

لورتا نوروفیبدک

مركز مشاوره روانشناسی و نوروفیدبك به روش نوین لورتا

روش نوین لورتا نسل پیشرفته نوروفیدبك می باشد كه برخلاف نوروفیدبك كلاسیك قسمتهای عمیق را درگیر می كند و به همین دلیل اثربخشی بیشتر و پایدارتری نسبت به روشهای قدیمی دارد. با استفاده از لورتا می توان قسمتهایی از مغز مثل آمیگدال كه منطقه ای در عمق مغز بوده و عامل ایجاد و تولید هیجانات بخصوص هیجان ترس و اضطراب است را تعدیل و اصلاح كرد.

این روش قابل مقایسه با روش پیشرفته تر دیگر نوروفیدبك به نام FMRI نوروفیدبك است كه بسیار گرانقیمت است و در  امریكا و اروپا انجام میشود. با اینحال، لورتا می تواند با همان دقت مكانی در مغز و با سرعت ٢٤برابر بیشتر از FMRI باعث تاثیر گذاری سریع تر و كیفیت درمانی بهتر می شود.

این موضوع که چه چیزهایی را نشان نمی دهند. علیرغم سابقه طولانی EEG، در بیشتر آن زمانی که این روش مورد استفاده قرار می گرفت واقعاً در مورد اینکه سیگنال های شناسایی شده در پوست سر چگونه با فعالیت محلی واقعی مغز مرتبط است، آگاهی کاملی وجود نداشت.

EEG یک شاخص مفید برای برخی از جنبه های عملکرد مغز است، اما معیار مستقیمی برای نحوه پردازش اطلاعات نیست. برای درک بهتر این موضوع می توان این مثال را بیان کرد؛ تصور کنید که دستان خود را روی رایانه خود قرار دهید، احساس گرما کنید، متوجه شوید که پردازش در داخل انجام می شود اما مشخص نیست که دقیقاً کجا پردازش می شود. لورتا (LORETA) تلاشی برای پیوند دادن سیگنال های EEG سطحی به نواحی مغزی است که در واقع آنها را تولید می کنند.

در ادامه این بخش با ما همراه بمانید تا اطلاعات دقیقی در رابطه با لورتا نوروفیدبک کسب کنید.

در کلینیک دکتر فریدی از دستگاه اس لورتا نوروفیدبک استفاده میشود .اس لورتا بيش از ٦٠٠٠ وكسل در مغز را تحت تاثير قرار مي دهد و در مقايسه با لورتا كه فقط ٢٠٠٠ وكسل را پوشش مي دهد، بسيار دقيقتر است و اثربخشي بهتري دارد.

 

لورتا نوروفیدبک چیست؟

LORETA (به انگلیسی: Low Resolution Electromagnetic Tomography) به ما این امکان را می دهد که تصویری سه بعدی از فعالیت مغز خود را در زمان واقعی به دست آوریم و همچنین مناطقی را آموزش دهیم که از طریق الکتروانسفالوگرام معمولی یا پروتکل نوروفیدبک سطح مغز قابل دسترسی نیستند.

این بدان معناست که به لطف لورتا می‌توان آن نواحی از لوب لیمبیک را که «مغز عاطفی» نیز نامیده می ‌شود، آموزش داد که در بیشتر موارد به دلیل اختلالات عاطفی و به ویژه زمانی که ناراحتی مربوط به پاسخ استرس بیش از حد، داشتن اطلاعات در تمام نواحی مغز به ما این امکان را می دهد که کار کنیم و آن شبکه های عصبی را که با تغییر، تغییر می کنند، علائم خاصی را در هر بیمار ایجاد می کنند، دوباره منظم کنیم.

علاوه بر این، مزیت داشتن تصویری جهانی از کل مغز و توانایی کار مستقیم بر روی شبکه های عصبی درگیر در احساسات، به نفع درمان خواهد بود و مدت زمان آن را کاهش می دهد، زیرا بهبودها در تعداد کمتری قابل توجه خواهد بود.

این تکنیک که برای اولین بار در سال 2002 توضیح داده شد، تلاش می کند تا فعالیت EEG تمام کلاهک شناسایی شده در سطح پوست سر را با ناحیه ای از قشر مغز که منجر به این فعالیت شده است، مرتبط کند.

لورتا توزیع سه بعدی 2394 وکسل 7x7x7 میلی متری از فعالیت عصبی الکتریکی تولید کننده در ماده خاکستری را محاسبه می کند. مزیت بزرگ این روش این است که به تعداد معینی الکترود یا مکان الکترود محدود نمی شود و بنابراین تقریباً با هر تنظیم الکترود و دستگاه اندازه گیری EEG سازگار می شود.

در حال حاضر، لورتا یک تکنیک تجزیه و تحلیل EEG پیشرفته است که در سراسر جهان استفاده می شود. تطبیق پذیری آن و این واقعیت که تعداد کانال های EEG و مکان کانال ثابت نیست، استفاده از این تکنیک را تقریباً با هر سنسور EEG و تنظیمات آزمایشی ممکن می کند.

 

نوروفیدبک به روش نوین لورتا

نوروفیدبک به روش نوین لورتا

درمان لورتا نوروفیدبک چیست | مشکلات قابل درمان با لورتا نوروفیدبک

لورتا نوروفیدبک، یک روش غیر تهاجمی و بدون دارو برای کمک به بهبودی مغز از آسیب‌ هایی مانند ضربه مغزی، آموزش مهارت ‌های جدید به مغز، کاهش علائم و افزایش انعطاف ‌پذیری ذهنی و فیزیکی است. لورتا با استفاده از حسگرهای روی پوست سر، نقشه‌ ای بصری از فعالیت مغز شما ایجاد می‌کند که مشخص می‌کند کجا باید روی درمان متمرکز شود.

در واقع، فناوری لورتا نوروفیدبک یک پایگاه داده مرجع در داخل نرم افزار است که اجازه می دهد EEG بیمار با یک گروه نمونه از افراد عادی مقایسه شود. این مقایسه ها هزاران بار در ثانیه انجام می شود و امکان آموزش نوروفیدبک در زمان واقعی از 19 محل الکترود را فراهم می کند. این به پزشک اجازه می‌دهد تا یک برنامه درمانی متناسب با علائم و شکایات منحصر به فرد بیمار را ایجاد کند.

به طور کلی ثابت شده است که لورتا نوروفیدبک به درمان موارد زیر کمک می کند:

 • اختلال تفکر (شناختی)
 • توانبخشی سکته مغزی
 • درمان اختلال عملکرد شناختی
 • اختلال کمبود توجه بیش فعالی (ADHD)
 • اختلالات اشتها
 • درمان بی اشتهایی عصبی
 • درمان پرخوری عصبی
 • درمان اختلال پرخوری
 • درمان اختلال مصرف غذای محدود کننده/اجتنابی (ARFID)
 • اختلالات خلقی
 • درمان اضطراب
 • درمان افسردگی
 • درمان اختلال عاطفی دوقطبی (BAD)
 • درمان درد مزمن
 • درمان PTSD
 • درمان بی خوابی
 • درمان سردرد میگرنی
 • اعتیاد و سوء مصرف مواد

 

 

کاربرد لورتا نوروفیدبک برای انواع اختلالات رفتاری

این روش درمانی، بدون دارو انجام میشود و هیچگونه شوك برقی وارد نمیشود. صرفا امواج مغزی ثبت و تقویت میشوند.

روش لورتا، برای درمان انواع اختلالات رفتاری و روانی مانند بیش فعالی،عدم تمركز،اختلال یادگیری،اوتیسم،اضطراب،وسواس، افسردگی، میگرن و سردردهای تنشی، پرخاشگری، اختلال خواب، اختلال حافظه،اعتیاد،صرع، اختلالات گفتاری، افازی، فراموشی، پروتكل درمانی دارد.

به علاوه از لورتا نورنوفیدبک میتوان برای بهبود عملكرد و افزایش هوش و توان ذهنی نیز استفاده كرد. نوروساینس نوین نشان داده است که ما می ­توانیم با استفاده از ظرفیت انعطاف پذیری نورونی، باورها، نگرشها، هیجانات و  رفتارهایمان را تغییر دهیم. برنامه تقویتی نوروفیدبک در واقع به مغز یاد می دهد که بهتر است چگونه کار کند تا عملکرد  بهینه ای داشته باشد. نوروفیدبک عمقی مغز، نسل جدید و پیشرفته نوروفیدبک برای تربیت مغز است. در این روش بدلیل اینکه از تصویربرداری دقیق تر استفاده می شود، تعداد جلسات درمانی نسبت به نوروفیدبک لورتا کمتر است.

این روش درمانی روشی مکمل و یا حتی جایگزین برای دارو است. صرفا امواج مغزی با توجه به نوع اختلال ضبط و تقویت میشوند.

مقالات بیشماری اثربخشی این روش درمانی را نشان داده اند. علاوه بر درمان، از لورتا می توان برای تقویت و بهبود عملکرد ذهنی و هوش افراد نیز استفاده کرد و می تواند برای مدیران، هنرمندان، داوطلبان کنکور و کسانی که داری مشاغل حساس هستند، مفید باشد. اسم کامل نوروفیدبک، در واقع لورتا نوروفیدبک بر اساس نمره Z و  QEEG (نقشه مغزی) است.

QEEG چیست؟

QEEG تصویری از فعالیت مغز است. ما از این تصویر استفاده می کنیم که برنامه نوروفیدبک را برای اهداف درمانی تنظیم کنیم. بعد از جلسات درمانی، یک نقشه مغزی دیگر گرفته میشود. مقایسه ساده بین نقشه مغزی اولیه و ثانویه میزان پیشرفت را نشان میدهد.

نوروفیدبک به روش نوین لورتا

نقشه مغزی معیار وخط پایه ای برای ما فراهم میکند. تا بدانیم آیا سطح شما بالاتر یا پایینتر از نورمال هست. درمانگر از این خط پایه استفاده می کند تا ببیند نمره Z کدام نواحی مغز را باید تقویت کند و به چه مقدار تقویت نیاز است.

اگر میخواهید از عوارض دارو مصون بمانید و از درمانی بدون عارضه برخوردار شوید با ما تماس بگیرید.

 

 

خلاصه مطلب

روش لورتا نوروفیدبک ، برای درمان انواع اختلالات رفتاری و روانی مانند بیش فعالی،عدم تمركز،اختلال یادگیری،اوتیسم،اضطراب،وسواس، افسردگی، میگرن و سردردهای تنشی، پرخاشگری، اختلال خواب، اختلال حافظه،اعتیاد،صرع، اختلالات گفتاری، افازی، فراموشی، پروتكل درمانی دارد. بعلاوه از لورتا میتوان برای بهبود عملكرد و افزایش هوش و توان ذهنی نیز استفاده كرد.

آدرس مطب: تهران – سعادت آباد – چهارراه شهرداری – خیابان سرو غربی – خیابان صدف – پلاک 15 – برج هرمزان – طبقه 10 – واحد 37 – مرکز مشاوره مهرانا
09014020479
02128428890

کانال تلگرام: https://t.me/drfarnazfaridi

اینستاگرام: https://www.instagram.com/dr.farnazfaridi

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!