مدت زمان درمان بیش فعالی

مدت زمان درمان بیش فعالی


مدت زمان درمان بیش فعالی

بیش فعالی یا ADHD یک اختلال عصبی روانپزشکی رایج با تداوم قوی در طول زمان است. برای مدیریت و درمان این اختلال، اغلب از دارو استفاده می شود و پس از پاسخ به داروها، استفاده از دارو معمولا برای ماه ها تا سال ها تجویز می شود. اما مشخص نیست که آیا درمان طولانی‌ مدت دارویی فواید طولانی‌مدتی دارد یا خیر و اینکه مدت زمان درمان بیش فعالی چقدر باید ادامه داشته باشد. علاوه بر این، نگرانی هایی در مورد ایمنی طولانی مدت داروهای ADHD وجود دارد.

بنابراین، برای اینکه بدانید مدت زمان درمان بیش فعالی چقدر طول می کشد و درمان این اختلال به چه عواملی بستگی دارد، حتما در ادامه این بخش با ما همراه بمانید.

 

روش های درمان بیش فعالی

درمان اختلال کمبود توجه بیش فعالی (ADHD) می تواند به تسکین علائم کمک کند و مشکل را در زندگی روزمره بسیار کمتر کند. ADHD را می توان با استفاده از دارو یا رفتار درمانی (روان درمانی)، درمان کرد، اما ترکیبی از هر دو روش، اغلب بهترین است. درمان بیش فعالی، معمولاً توسط یک متخصص، مانند یک متخصص اطفال یا روانپزشک یا روانشناس ترتیب داده می شود، اگرچه ممکن است این وضعیت توسط پزشک عمومی نیز نظارت شود.

 

درمان بیش فعالی با دارو

5 نوع دارو دارای مجوز برای درمان بیش فعالی یا ADHD هستند:

 

متیل فنیدات (methylphenidate)

متیل فنیدیت رایج ترین داروی مورد استفاده برای ADHD است. این دارو به گروهی از داروها به نام محرک ها تعلق دارد که با افزایش فعالیت در مغز، به ویژه در مناطقی که در کنترل توجه و رفتار نقش دارند، کار می کنند. این دارو ممکن است به بزرگسالان، نوجوانان و کودکان بالای 5 سال مبتلا به بیش فعالی یا ADHD ارائه شود.

از عوارض جانبی متیل فنیدیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش اندک فشار خون و ضربان قلب
 • از دست دادن اشتها، که می تواند منجر به کاهش وزن یا افزایش وزن ضعیف شود
 • مشکل خواب
 • سردرد
 • دل درد
 • احساس پرخاشگری، تحریک پذیری، افسردگی، اضطراب یا تنش

 

لیزدگزامفتامین (lisdexamfetamine)

این دارو، قسمت های خاصی از مغز را تحریک می کند. تمرکز را بهبود می بخشد، به تمرکز توجه کمک می کند و رفتار تکانشی را کاهش می دهد و اگر حداقل 6 هفته درمان با متیل فنیدات کمکی نکرده باشد، ممکن است به نوجوانان و کودکان بالای 5 سال مبتلا به ADHD ارائه شود. لیسدگزامفتامین به شکل کپسول، یک بار در روز مصرف می شود.

عوارض جانبی شایع لیزدگزامفتامین عبارتند از:

 • کاهش اشتها، که می تواند منجر به کاهش وزن یا افزایش وزن ضعیف شود
 • پرخاشگری
 • خواب آلودگی
 • سرگیجه
 • سردرد
 • اسهال
 • تهوع و استفراغ

 

دگزامفتامین (dexamfetamine)

دگزامفتامین مشابه لیزدگزامفتامین است و به همان روش عمل می کند و ممکن است به بزرگسالان، نوجوانان و کودکان بالای 5 سال مبتلا به ADHD ارائه شود. این دارو معمولاً به صورت قرص 2 تا 4 بار در روز مصرف می شود، اگرچه محلول خوراکی نیز موجود است.

عوارض جانبی رایج دگزامفتامین عبارتند از:

 • کاهش اشتها
 • نوسانات خلقی
 • تحریک و پرخاشگری
 • سرگیجه
 • سردرد
 • اسهال
 • تهوع و استفراغ

 

اتوموکستین (atomoxetine)

اتوموکستین نسبت به سایر داروهای ADHD متفاوت عمل می کند. این دارو، یک مهارکننده انتخابی بازجذب نورآدرنالین (SNRI) است، به این معنی که مقدار یک ماده شیمیایی در مغز به نام نورآدرنالین را افزایش می دهد. این ماده شیمیایی پیام‌هایی را بین سلول‌های مغز ارسال می‌کند و افزایش آن می‌تواند به تمرکز و کنترل تکانه ‌ها کمک کند.

در صورت عدم امکان استفاده از متیل فنیدیت یا لیزدگزامفتامین، آتوموکستین ممکن است به بزرگسالان، نوجوانان و کودکان بالای 5 سال ارائه شود. همچنین در صورت تایید علائم ADHD، برای بزرگسالان مجاز است. اتوموکستین به شکل کپسول، معمولا یک یا دو بار در روز مصرف می شود.

عوارض جانبی رایج اتوموکستین عبارتند از:

 • افزایش اندک فشار خون و ضربان قلب
 • تهوع و استفراغ
 • دل درد
 • مشکل خواب
 • سرگیجه
 • سردرد
 • تحریک پذیری

اتوموکستین همچنین با برخی از عوارض جانبی جدی تری مرتبط است که باید مراقب آنها بود، از جمله افکار خودکشی و آسیب کبدی.

 

گوانفاسین (guanfacine)

گوانفاسین در بخشی از مغز برای بهبود توجه عمل می کند و همچنین فشار خون را کاهش می دهد. اگر امکان استفاده از متیل فنیدات یا لیزدگزامفتامین وجود نداشته باشد، ممکن است به نوجوانان و کودکان بالای 5 سال پیشنهاد شود. این دارو نباید به بزرگسالان مبتلا به ADHD ارائه شود. گوانفاسین معمولاً به صورت قرص یک بار در روز، صبح یا عصر مصرف می شود.

عوارض جانبی رایج گوانفاسین عبارتند از:

 • خستگی یا کوفتگی
 • سر درد
 • درد شکم
 • خشک شدن دهان

 

توجه داشته باشید که این داروها حتما باید با تجویز پزشک و زیر نظر او مورد استفاده قرار گیرند. در واقع، این داروها درمان دائمی برای بیش فعالی یا ADHD نیستند، اما ممکن است به فردی که این بیماری را دارد کمک کند بهتر تمرکز کند، کمتر تکانشگر باشد، احساس آرامش کند و مهارت ‌های جدید را یاد بگیرد و تمرین کند و مدت زمان درمان بیش فعالی را برای آنها کوتاه تر نماید.

برخی از داروها را باید هر روز مصرف کرد، اما برخی را می توان فقط در روزهای مدرسه مصرف کرد. گاهی اوقات وقفه های درمانی برای ارزیابی اینکه آیا دارو هنوز مورد نیاز است یا خیر توصیه می شود.

اگر تا بزرگسالی مبتلا به ADHD تشخیص داده نشد، پزشک عمومی و متخصص می توانند در مورد داروها، مدت زمان درمان بیش فعالی و درمان هایی که برای افراد مبتلا به بیش فعالی مناسب هستند صحبت کنند.

به طور کلی، اگر یکی از این داروها تجویز شود، احتمالاً در ابتدا دوزهای کمی داده می شود که ممکن است به تدریج افزایش یابد. بعد از دریافت دارو، لازم است که برای معاینات منظم به پزشک عمومی مراجعه شود تا مطمئن شوید که درمان به طور موثر کار می کند و علائم عوارض جانبی یا مشکلات را بررسی کنید.

همچنین، مهم است که پزشک عمومی را از هر گونه عوارض جانبی مطلع کنید و اگر احساس می کنید باید درمان را متوقف کنید یا تغییر دهید، با آنها صحبت کنید.

متخصص معمولا درباره مدت زمان درمان بیش فعالی و مدت زمانی که باید داروهای خود را مصرف کنید صحبت خواهد کرد، اما در بسیاری از موارد، درمان تا زمانی که کمک کننده باشد ادامه می یابد.

درمان بیش فعالی با استفاده از انواع تراپی

درمان بیش فعالی با استفاده از انواع تراپی

درمان بیش فعالی با استفاده از انواع تراپی

علاوه بر مصرف دارو، رفتار درمانی، روان درمانی و تراپی های مختلف نیز می تواند در درمان بیش فعالی یا ADHD در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان مفید باشد. همچنین استفاده از انواع رفتار درمانی و روان درمانی می تواند در درمان مشکلات اضافی، مانند اختلالات سلوک یا اضطراب، که ممکن است با ADHD ظاهر شود، موثر است. در ادامه برخی از درمان ها و تراپی هایی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند، آورده شده است.

 

آموزش روانی

آموزش روانی به این معنی است که شما یا فرزندتان تشویق خواهید شد تا در مورد ADHD و اثرات آن صحبت کنید. این می تواند به کودکان، نوجوانان و بزرگسالان کمک کند تا تشخیص ADHD را درک کنند و به شما کمک کند تا با این بیماری کنار بیایید و زندگی کنید.

 

رفتار درمانی

رفتار درمانی از مراقبان کودکان مبتلا به ADHD حمایت می کند و ممکن است معلمان و والدین را نیز درگیر کند. رفتار درمانی معمولاً شامل مدیریت رفتار است که از سیستمی از پاداش ‌ها برای تشویق فرزندتان برای کنترل ADHD خود استفاده می ‌کند.

اگر فرزند شما ADHD دارد، می توانید انواع رفتارهایی را که می خواهید تشویق کنید، مانند نشستن پشت میز برای غذا خوردن را شناسایی کنید. سپس به فرزند شما نوعی پاداش کوچک برای رفتار خوب داده می شود.

برای معلمان، مدیریت رفتار شامل یادگیری نحوه برنامه ‌ریزی و ساختار فعالیت ‌ها و تشویق کودکان برای پیشرفت حتی بسیار کم است.

 

برنامه های آموزشی و تربیتی والدین

اگر فرزندتان ADHD دارد، برنامه‌ های آموزشی و آموزش ویژه والدین می ‌تواند به شما کمک کند تا روش ‌های خاص صحبت کردن با فرزندتان را بیاموزید و با او بازی کنید و توجه و رفتار او را بهبود بخشید. همچنین ممکن است قبل از تشخیص رسمی ADHD فرزندتان، آموزش والدین به شما پیشنهاد شود.

این برنامه ها معمولاً در گروه های حدوداً 10 تا 12 نفره از والدین تنظیم می شوند. یک برنامه معمولاً شامل 10 تا 16 جلسه است که هر جلسه حداکثر 2 ساعت طول می کشد.

در واقع، ارائه یک برنامه آموزشی و آموزش به والدین به این معنی نیست که شما والدین بدی بوده اید؛ بلکه هدف آن آموزش دادن به والدین و مراقبان در مورد مدیریت رفتار است، در حالی که اعتماد به نفس در توانایی شما برای کمک به فرزندتان و بهبود روابطتان را افزایش می دهد.

 

آموزش مهارت های اجتماعی

آموزش مهارت‌ های اجتماعی شامل شرکت در موقعیت ‌های ایفای نقش به فرزند شما می ‌شود و هدف آن این است که به او بیاموزد چگونه در موقعیت ‌های اجتماعی رفتار کند و این موضوع را یاد می گیرد که چگونه رفتار او بر دیگران تأثیر می ‌گذارد.

 

رفتار درمانی شناختی (CBT)

CBT یک روش گفتار درمانی است که می تواند به شما در مدیریت مشکلاتتان با تغییر طرز فکر و رفتارتان کمک کند. یک درمانگر سعی می کند احساس شما یا فرزندتان را در مورد یک موقعیت تغییر دهد که به نوبه خود رفتار آنها را تغییر می دهد. CBT را می توان با یک درمانگر به صورت فردی یا گروهی انجام داد.

 

مدت زمان درمان بیش فعالی چقدر است؟

به طور کلی، مدت زمان درمان بیش فعالی با توجه به شرایط هر فرد و نوع درمانی که برای او انتخاب شده است، متفاوت است. بنابراین لازم است برای درمان اختلال بیش فعالی، حتما به یک پزشک یا روانشناسان متخصص در این زمینه مراجعه کنید تا بعد از بررسی علائم و نشانه های بیش فعالی، بهترین روش درمانی و مدت زمان درمان بیش فعالی برای مورد خاص شما تجویز و تعیین شود. البته لازم است در طول دوره درمان، حتما زیر نظر پزشک باشید تا علائم بهبود و یا عوارض جانبی استفاده از داروها به طور مرتب مورد ارزیابی قرار گیرد و با توجه به نظر و تشخیص پزشک، مدت زمان درمان بیش فعالی تمدید شود و یا بعد از گذشت مدت زمان مشخص، متوقف شود.

مدت زمان درمان بیش فعالی چقدر است؟

مدت زمان درمان بیش فعالی چقدر است؟

معرف بهترین روانشناس در تهران برای درمان بیش فعالی

اگرچه رفتار درمانی و داروها برای درمان بیش فعالی بسیار موثر و مهم هستند، اما استفاده از روش های مدرن و جدید نیز می تواند به شما کمک کند تا مدت زمان درمان بیش فعالی را سریعتر پیش ببرید و این اختلال را به بهترین شکل ممکن از کودکان دور کنید.

نوروفیدبک یک درمان تخصصی است که از فناوری پیشرفته رایانه ای برای متعادل کردن و بهینه سازی مغز استفاده می کند و در طول هر جلسه، افراد تحت درمان، فقط با استفاده از مغز خود یک بازی ویدیویی انجام می دهند! این یک درمان سرگرم کننده، تعاملی و جذاب است که به افراد مبتلا به بیش فعالی کمک می کند مغز خود را تقویت کرده و مجدداً به حالتی سالم تر و متمرکزتر آموزش دهند. با استفاده از نمایشگرهای زمان واقعی فعالیت مغز، می توانید یاد بگیرید که چگونه عملکرد مغز خود را تنظیم کنید.

نوروفيدبك اس لورتا بسيار پيشرفته تر از نوروفيدبك لورتا است و بيش از ٦٠٠٠ نقطه در مغز را تحت تاثير قرار مي دهد. در واقع، نوروفیدبک اس لورتا، برای مغز انسان مانند یک آینه عمل می کند. همانطور که ما هر روز با نگاه کردن به آینه متوجه نقائص و اشکالات موجود در ظاهر خودمان می شویم، با استفاده از این روش درمانی نیز اشکالات و نواقص مغزی با دقت مورد بررسی قرار گرفته و به ندریج برطرف و درمان خواهند شد.

خانم دکتر فریدی، روانشناس و نوروتراپیست و متخصص در درمان انواع اختلالات رفتاری و روانی مانند بیش فعالی، اوتیسم، اضطراب، افسردگی، وسواس، پرخاشگری، اعتیاد، صرع، اختلال حافظه، اختلالات گفتاری و توانبخشی سکته مغزی هستند که با استفاده از تکنولوژی نقشه مغزی QEEG، نوروفیدبک به شیوه نوین لورتا و تحریک مغزی اقدامات بسیار ارزشمندی در جهت درمان افسردگی بدون دارو، درمان افسردگی و اضطراب، نوروفيدبك لورتا، الکتروتراپی مغز، تحریک مغزی، درمان بیش فعالی، درمان قطعی استرس کودکان، درمان اختلال يادگيری، درمان صرع، درمان وسواس فکری، درمان وسواس با جدیدترین متدها، مشاوره روانشناسی در غرب تهران را به مراجعه کنندگان ارائه می دهند.

 

 • آدرس:
  • تهران سعادت آباد خ ٢٨غربي پلاك ٧٦
 • شماره تماس:
  • 02128428890
  • 09014020479

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.