برای درمان بیش فعالی به چه پزشکی مراجعه کنیم ؟

برای درمان بیش فعالی به چه پزشکی مراجعه کنیم ؟

برای درمان بیش فعالی به چه پزشکی مراجعه کنیم ؟


متخصصان بهداشتی زیادی وجود دارند که می توانند اختلال نقص توجه، بیش فعالی (ADHD) را تشخیص داده و درمان کنند که پیدا کردن یکی از بین آنها، می تواند بسیار خسته کننده و گیج کننده باشد. قبل از اینکه شروع به پیدا کردن یک پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی برای درمان بیش فعالی باشید، لازم است ابتدا اهداف خود را روشن کنید.

برای این منظور، چند سوال مهم وجود دارد که باید در نظر بگیرید. آیا به تشخیص ADHD نیاز دارید؟ چه نوع درمانی را ترجیح می دهید؟

به عنوان مثال، آیا به دنبال متخصصی هستید که بتواند دارو تجویز کند، یا به دنبال فردی هستید که به شما یا فرزندتان راه های عملی مقابله با بیش فعالی یا ADHD را آموزش دهد؟ بنابراین دانستن اهدافتان به آسان ‌تر شدن مسیر جستجو برای پیدا کردن بهترین پزشک برای درمان بیش فعالی کمک می‌کند.

در ادامه این بخش به این موضوع پرداخته ایم که برای درمان بیش فعالی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟ با ما همراه بمانید تا اطلاعات دقیقی در این رابطه کسب کنید.

 

چه کسی می تواند بیش فعالی یا  ADHD را تشخیص دهد؟

اختلال کمبود توجه (ADHD یا ADD) می تواند توسط روانپزشک، روانشناس، متخصص اطفال یا پزشک خانواده، پرستار، متخصص مغز و اعصاب، مشاور سطح کارشناسی ارشد یا مددکار اجتماعی تشخیص داده شود.

انتخاب متخصص مناسب برای انجام تشخیص بیش فعالی یا ADHD و نظارت بر درمان بعدی، می تواند دشوار و گیج کننده باشد. زیرا هر متخصص دارای نقاط قوت و ضعفی است که باید در نظر گرفته شود. در ادامه لیست کوتاهی از این موضوع که چه کسی چه کاری انجام می دهد و چگونه می توان در تشخیص و درمان بیش فعالی مفید باشد را آماده کردیم.

 

کدام متخصصان ADHD را تشخیص می دهند

اگر نگران این هستید که آیا شما یا فرزندتان ممکن است بیش فعالی یا ADHD داشته باشید، اولین قدم این است که با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. انواع مختلفی از متخصصان وجود دارند که می توانند ADHD را تشخیص دهند.

 

پزشکان

پزشکان معمولاً اولین ارائه دهندگانی هستند که در مورد تشخیص بیش فعالی و ADHD با آنها تماس می گیرید. همه پزشکان این لیست دارای مدرک دکترای پزشکی (MD) یا دکترای پزشکی استئوپاتیک (DO) هستند، به این معنی که آنها در دانشکده پزشکی تحصیل کرده اند.

 

 • روانپزشک: روانپزشکان پزشکانی هستند که در تشخیص و درمان اختلالات روانی تخصص دارند. آنها معمولاً در مورد سایر شرایطی که می توانند با بیش فعالی یا ADHD در ارتباط باشند، مانند افسردگی و اختلالات اضطرابی، آگاه هستند.

 

 • متخصص اطفال (عمومی): اگرچه این پزشکان برای تشخیص بیش فعالی یا ADHD در کودکان واجد شرایط هستند، اما ممکن است زمان لازم برای ارزیابی گسترده را نداشته باشند.

 

 • متخصص رشد اطفال: در حالی که پزشکان عمومی اطفال با تمام جنبه های سلامت کودکان سروکار دارند، متخصصان رشدی اطفال در مسائل رشدی و رفتاری مانند ADHD، اوتیسم و اختلالات یادگیری تخصص دارند.

 

 • پزشک خانواده: این پزشکان واجد شرایط تشخیص بیش فعالی یا ADHD هستند. با این حال، آنها ممکن است فاقد دانش گسترده متخصصان متخصص تر باشند. برخی ممکن است با ارجاع شما به سایر کارشناسان شبکه خود، احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

 

 • متخصص مغز و اعصاب: متخصص مغز و اعصاب پزشکی است که در مغز و سیستم عصبی تخصص دارد. یک متخصص مغز و اعصاب از تصویربرداری مغز و آزمایش فیزیولوژیک استفاده می کند تا بفهمد آیا علائم ناشی از ADHD یا بیماری های دیگر در مغز است یا خیر.

 

روانشناسان

یک روانشناس دارای مدرک پیشرفته در روانشناسی مانند دکترای فلسفه (PhD) یا دکترای روانشناسی (PsyD) است. روانشناسان دارای مدرک دکترا هستند و به آنها “دکتر” خطاب می شود، اما آنها پزشک پزشکی نیستند. قوانین هر کشوری برای صدور مجوز روانشناسان متفاوت است. در اکثر کشورها، روانشناسان می توانند بیش فعالی یا ADHD و سایر اختلالات سلامت روان را تشخیص دهند، اما اکثر آنها نمی توانند دارو تجویز کنند.

 

پرستاران

پرستاران (NPs) پرستارانی هستند که دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در یک حوزه تخصصی پرستاری هستند. NPs با تخصص در روانپزشکی می تواند ADHD و سایر شرایط سلامت روان را در کودکان و بزرگسالان ارزیابی و تشخیص دهد و در صورت نیاز می تواند دارو نی تجویز نماید.

 

کدام پزشکان می توانند بیش فعالی را درمان کنند؟

بیش فعالی یا ADHD می تواند توسط هر پزشکی که تحصیلات خود را در مورد ADHD و سلامت روان ادامه داده باشد، درمان شود. با این حال، فقط متخصصان پزشکی خاصی می توانند دارو تجویز کنند. اینها شامل پزشکان (از جمله روانپزشکان، متخصصان اطفال، پزشکان خانواده و متخصصان مغز و اعصاب) و پزشکان پرستار (NPs) می شود.

علاوه بر متخصصان، افراد دیگری نیز وجود دارند که می توانید برای درمان ADHD به آنها مراجعه کنید. در حالی که آنها واجد شرایط تجویز دارو نیستند، این متخصصان می توانند اشکال دیگری از درمان را ارائه دهند:

 

 • روانشناس: روانشناسان بالینی علاوه بر تشخیص ADHD، در ارائه روان درمانی از جمله درمان شناختی رفتاری (CBT) و خانواده درمانی نیز متخصص هستند.

 

 • کار درمانگر: کار درمانگران برای رسیدگی به مهارت های مورد نیاز کودک برای اینکه بتواند در زندگی روزمره خود عمل کند، مانند خود تنظیمی، عملکرد اجرایی و مهارت های بین فردی آموزش دیده اند.

 

 • آسیب شناس گفتار و زبان: ADHD اغلب با اختلال زبانی همراه است. آسیب شناس گفتار و زبان می تواند مهارت های ارتباطی را ارزیابی کند، یک برنامه درمانی فردی ایجاد کند، و برای کمک به دستیابی به پتانسیل کامل از نظر استفاده از زبان و مهارت های ارتباطی، درمانی ارائه دهد.

 

 • درمانگر رفتار: این مشاوران سلامت روان می توانند درمان فردی و گروهی را برای کار بر روی استراتژی هایی برای مدیریت یا تغییر رفتار ارائه دهند.

 

 • کارشناس آموزشی: این متخصصان علاوه بر کمک به کودکان در به دست آوردن محل اقامت در مدرسه، تکنیک هایی را برای موفقیت در مدرسه آموزش می دهند. آنها همچنین ممکن است مهارت های سازمانی را به کودکان مبتلا به بیش فعالی آموزش دهند.
کدام پزشکان می توانند بیش فعالی را درمان کنند

کدام پزشکان می توانند بیش فعالی را درمان کنند

چگونه بهترین پزشک یا متخصص را برای درمان بیش فعالی انتخاب کنیم؟

انتخاب پزشک یا متخصص مناسب برای تشخیص و درمان بیش فعالی و ADHD، اغلب با صحبت با پزشک مراقبت های اولیه آغاز می شود. پزشک شما ممکن است بتواند این مشکل را تشخیص دهد، یا شما را به متخصصان دیگر در منطقه خود ارجاع دهد، یا شما را به منابع دیگری راهنمایی کند که ممکن است کمک کننده باشند.

برای اینکه بهترین پزشک برای درمان بیش فعالی را پیدا کنید، باید روی این موضوع تمرکز داشته باشید که چه کسی در درمان ADHD در منطقه شما متخصص است. برای درمان کودکان و بزرگسالان مبتلا به اختلال کمبود توجه، یش فعالی (CHADD) فهرستی از متخصصین وجود دارد که در تشخیص و درمان ADHD تخصص یا تجربه دارند. در حالی که پیدا کردن یک پزشک یا متخصص حرفه ای که همه نیازهای شما را برآورده می کند، یک گزینه بسیار عالی است، اما اغلب افراد، به تیم کوچکی از متخصصان نیاز دارند. زیرا هر متخصص و پزشک حرفه ای، دانش و مهارت هایی را که برای درمان و بهبود نیاز دارید به شما ارائه می دهد.

همچنین مهم است که بدانید اگر پزشک فعلی یا متخصص بهداشت، نیازهای شما را برآورده نمی کند چه زمانی باید به دنبال یک متخصص دیگر باشید. به عنوان مثال، اگر احساس می کنید که پزشک به نگرانی های شما در مورد علائم، داروها یا عوارض جانبی شما گوش نمی دهد، باید نظر پزشک دوم را دریافت کنید.

همچنین اگر احساس می کنید اطلاعات کافی در مورد گزینه های درمانی یا عوارض جانبی احتمالی داروهای مختلف ADHD به شما داده نمی شود، ممکن است بخواهید به دنبال متخصص دیگری باشید.

بهترین متخصص برای درمان بیش فعالی

بهترین متخصص برای درمان بیش فعالی

معرفی بهترین پزشک و مرکز درمانی برای درمان بیش فعالی در تهران

اگرچه امروزه و متخصصان، پزشکان و روانپزشکان زیادی در زمینه درمان بیش فعالی حرفی برای گفتن دارند، اما لازم است قبل از هر اقدامی حتما تحقیق و بررسی بسیار زیادی در رابطه با انتخاب بهترین پزشک برای درمان بیش فعالی داشته باشید .

خانم دکتر فریدی، روانشناس و نوروتراپیست و متخصص در درمان انواع اختلالات رفتاری و روانی مانند بیش فعالی، اوتیسم، اضطراب، افسردگی، وسواس، پرخاشگری، اعتیاد، صرع، اختلال حافظه، اختلالات گفتاری و توانبخشی سکته مغزی هستند که با استفاده از تکنولوژی نقشه مغزی QEEG، نوروفیدبک به شیوه نوین لورتا و تحریک مغزی اقدامات بسیار ارزشمندی در جهت درمان افسردگی بدون دارو، درمان افسردگی و اضطراب، نوروفيدبك لورتا، الکتروتراپی مغز، تحریک مغزی، درمان بیش فعالی، درمان قطعی استرس کودکان، درمان اختلال يادگيری، درمان صرع، درمان وسواس فکری، درمان وسواس با جدیدترین متدها، مشاوره روانشناسی در غرب تهران را به مراجعه کنندگان ارائه می دهند.

نوروفیدبک یک درمان تخصصی است که از فناوری پیشرفته رایانه ای برای متعادل کردن و بهینه سازی مغز استفاده می کند و در طول هر جلسه، افراد تحت درمان، فقط با استفاده از مغز خود یک بازی ویدیویی انجام می دهند! این یک درمان سرگرم کننده، تعاملی و جذاب است که به افراد مبتلا به بیش فعالی کمک می کند مغز خود را تقویت کرده و مجدداً به حالتی سالم تر و متمرکزتر آموزش دهند. با استفاده از نمایشگرهای زمان واقعی فعالیت مغز، می توانید یاد بگیرید که چگونه عملکرد مغز خود را تنظیم کنید.

نوروفيدبك اس لورتا بسيار پيشرفته تر از نوروفيدبك لورتا است و بيش از ٦٠٠٠ نقطه در مغز را تحت تاثير قرار مي دهد. در واقع، نوروفیدبک اس لورتا، برای مغز انسان مانند یک آینه عمل می کند. همانطور که ما هر روز با نگاه کردن به آینه متوجه نقائص و اشکالات موجود در ظاهر خودمان می شویم، با استفاده از این روش درمانی نیز اشکالات و نواقص مغزی با دقت مورد بررسی قرار گرفته و به ندریج برطرف و درمان خواهند شد.

 

 • آدرس:
  • تهران سعادت آباد خ ٢٨غربي پلاك ٧٦
 • شماره تماس:
  • 02128428890
  • 09014020479

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.