درمان کمبود توجه با نوروفیدبک بدون دارو و عوارض

درمان کمبود توجه با نوروفیدبک بدون دارو و عوارض

اختلال کمبود توجه بیش فعالی (ADHD) یک اختلال عصبی رشدی رایج در دوران کودکی است. به طور کلی، تشخیص ADHD یا اختلال کمبود توجه ممکن است دشوار باشد. زیرا این یک اختلال پیچیده است که می تواند بر بسیاری از جنبه های زندگی و رفتار روزمره کودک تأثیر بگذارد. بنابراین درمان اولیه مهم است.

اگرچه روش های مختلفی برای درمان اختلال کمبود توجه توصیه می شود اما گفته می شود درمان کمبود توجه با نوروفیدبک نسبت به سایر روش های درمانی موثرتر بوده و بدون دارو و عوارض، علائم و نشانه های این اختلال را بهبود می بخشد.

در ادامه این بخش با ما همراه بمانید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با درمان کمبود توجه با نوروفیدبک کسب کنید.

 

آموزش نوروفیدبک برای ADHD یا کمبود توجه چیست؟

نوروفیدبک ممکن است به کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه کمک کند تا یاد بگیرند که چگونه فعالیت مغز خود را تنظیم کرده و از این طریق به آنها کمک می کند تا در مدرسه یا محل کار بهتر تمرکز کنند.

در طول یک جلسه نوروفیدبک، پزشک یا درمانگر کودک، حسگرهایی را به سر او وصل می کند. آنها این حسگرها را به یک مانیتور متصل می کنند و به کودک اجازه می دهند الگوهای امواج مغزی خود را ببیند. سپس پزشک یا درمانگر به فرزند دستور می دهد تا روی کارهای خاصی تمرکز کند. اگر کودک بتواند عملکرد مغزش را در زمانی که روی کارهای خاصی تمرکز می کند، ببیند، ممکن است بتواند یاد بگیرد که فعالیت مغز خود را کنترل کند.

در تئوری، کودک مبتلا به اختلال کمبود توجه می تواند از حسگرها و مانیتور بیوفیدبک به عنوان یک راهنما استفاده کند تا به او کمک کند یاد بگیرد که مغز خود را در حین تمرکز یا انجام کارهای خاص فعال نگه دارد. در طول یک جلسه درمانی، آنها می توانند استراتژی های مختلفی را برای حفظ تمرکز خود امتحان کنند و ببینند که چگونه بر فعالیت مغز آنها تأثیر می گذارد. این ممکن است به آنها کمک کند تا استراتژی های موفقی را برای استفاده در زمانی که دیگر به حسگرها متصل نیستند، توسعه دهند.

به عبارت بهتر، درمان کمبود توجه با نوروفیدبک یک درمان جایگزین است که از داده های EEG در زمان واقعی استفاده می کند تا به بیماران کمک کند مغز خود را برای بهبود تمرکز، کنترل تکانشگری و عملکرد اجرایی آموزش دهند.

هر جلسه درمانی کمبود توجه با نوروفیدبک، در حالت ایده آل، بیش از 30 دقیقه طول نمی کشد. بسیاری از درمانگران از یک ارزیابی پایه از الگوهای امواج مغزی طبیعی بیمار و مقیاس ‌های استاندارد ADHD استفاده می ‌کنند تا به طور مستمر ارزیابی مجدد کنند که آیا جلسات نوروفیدبک باعث بهبودی شده است یا خیر، سپس درمان را برای جلسات آینده تنظیم می ‌کنند.

 

آیا اثرات آموزش مغز برای درمان کمبود توجه با نوروفیدبک دائمی خواهد بود؟

 

آیا اثرات آموزش مغز برای درمان کمبود توجه با نوروفیدبک دائمی خواهد بود؟

با ارائه بازخورد، مغز آموزش داده می شود تا خود را تا جایی تنظیم کند که دیگر به بازخورد نیاز نداشته باشد. با استفاده از این روش درمانی، شما در حال آموزش مغز هستید تا به طور طبیعی عملکردهایی را که زمانی انجامش برایش سخت بود، انجام دهد.

در این رابطه، مطالعاتی بر روی 100 کودک انجام شده است که نشان می ‌دهد نتایج حداقل 3 سال دوام می ‌آورند و ممکن است این نتایج تا مدت زمان بیشتری نیز ادامه داشته باشند.

 

مزایای درمان کمیود توجه با نوروفیدبک چیست؟

 

مزایای درمان کمیود توجه با نوروفیدبک چیست؟

افرادی که دارای اختلال کمبود توجه هستند و یا کودکانی با این اختلال را دارند، می دانند که یافتن درمانی مؤثر اغلب یک تجربه طولانی، خسته‌کننده و احساسی است. اما درمان کمبود توجه با نوروفیدبک یکی از گزینه ‌های درمانی ایمن، اثبات ‌شده از نظر علمی و بدون دارو و عوارض است که معمولا نتایج امیدوار کننده و دائمی را به همراه دارد. از جمله مزایای درمان کمبود توجه با نوروفیدبک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

یک روش درمان ایمن و بی خطر

پزشکان و درمانگرانی که از روش نوروفیدبک برای درمان کمبود توجه استفاده می کنند، این روش را پس از یک ارزیابی جامع اجرا می کنند، به طوری که این برنامه منفعت مطلوبی برای بیمار داشته باشد.

 

مناسب برای بهبود وضعیت خواب

داشتن یک خواب خوب شبانه برای افراد مبتلا به اختلال کمبود توجه یا ADHD مهم است. نوروفیدبک با آموزش مغز به حالت های کم بیش فعالی، می تواند به خواب رفتن و خواب ماندن را آسان تر کند.

 

بدون عوارض جانبی

ثابت شده است که درمان کمبود توجه با نوروفیدبک ایمن است و به جز کمی احساس خستگی بعد از یک جلسه، هیچ عارضه جانبی برای این تکنیک تمرین مغز وجود ندارد. همچنین برخلاف برخی از داروهای ADHD، درمان با نوروفیدبک این مزیت را دارد که باعث مشکلات خواب نمی شود (در واقع ممکن است خواب را بهبود بخشد) همچنین در تسکین درد معده، حالت تهوع یا بی قراری نیز موثر خواهد بود.

 

درمان کارآمد

به طور متوسط برای درمان کمبود توجه با نوروفیدبک، معمولا 30 تا 40 جلسه مورد نیاز است که جلسات حداقل 2 بار در هفته برگزار می شود. اکثر بیماران پس از تکمیل برنامه نوروفیدبک خود از مزایای طولانی مدت بهره مند می شوند.

 

روش درمان طبیعی

اثربخشی نوروفیدبک به یک فرآیند یادگیری تدریجی و طبیعی در مغز، مانند یادگیری یک ساز موسیقی یا ورزش تشابه دارد. هنگامی که فعالیت مغز جدید آموخته شد، می توان اثرات مثبت آن را حفظ کرد. می توانید به این روش درمانی، مانند یک “سالن ورزشی برای مغز” نگاه کنید.

 

معرفی بهترین مرکز درمانی برای درمان کمبود توجه با نوروفیدبک

اگر به فکر یک روش درمانی بدون دارو و بدون عوارض جانبی برای درمان کمبود توجه هستید، بهتر است استفاده از روش های مدرن و جدید را در نظر بگیرید و برای این منظور به یک مرکز یا کلینیک معتبر در این زمینه مراجعه کنید تا تمام اقدامات لازم در جهت درمان کمبود توجه با نوروفیدبک، زیر نظر افراد متخصص و با تجربه در این زمینه انجام شده و روند درمانی شما به بهترین شکل ممکن پیش رود.

خانم دکتر فریدی، روانشناس و نوروتراپیست هستند و در زمینه درمان انواع اختلالات رفتاری و روانی مانند کمبود توجه، تکانشگری، درمان بیش فعالی، اوتیسم، اضطراب، افسردگی، وسواس، پرخاشگری، اعتیاد، صرع، اختلال حافظه، اختلالات گفتاری و توانبخشی سکته مغزی تخصص دارند و درمان هایی که برای این اختلالات مورد استفاده قرار می دهند از طریق تکنولوژی هایی همچون نقشه مغزی QEEG، نوروفیدبک به شیوه نوین لورتا و تحریک مغزی است که اثربخشی بسیار عالی در درمان این اختلالات خواهند داشت.

برای ارتباط با خانم دکتر فریدی می توانید از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

  • آدرس:تهران سعادت آباد خ ٢٨غربي پلاك ٧٦
  • شماره تماس: 02128428890 –  09014020479

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.