درمان وسواس

درمان وسواس فکری , جدیدترین درمان وسواس

?وسواس فکری یا اشتغال ذهنی درمورد یک نقص ظاهری جزئی یا غیر واقعی‌ای که اصلاً وجود ندارد و تنها زاییده‌ی تخیل شما است، می‌تواند عامل اصلی یا محرک در ایجاد انواع مشکلات در رابطه با وزن باشد. برای مثال، ممکن است بیش از حد نگران چین و چروک هایتان، لاغری اندام یا ظاهر دیگر بخش‌های بدن تان باشید.مراقبت از بدن خود و توجه به آن مسأله‌ی بسیار مهمی است و البته شکی هم نیست که نباید از بدن خود غافل شویم، اما افراط در این مسأله می‌تواند نتایج ناخواسته یا خطرناکی داشته باشد.

?وجود یک کشمکش در گستره‌ی احساسات شما ممکن است عامل التهاب معده یا گاستریت شما باشد. این کشمکش احساسی می‌تواند ناتوانی در قبول مسئولیت، بالغ شدن و پیدا کردن راه برون رفت از کشمکش‌های دشوار زندگی و مسائلی از این دست باشد. وقتی وجود چنین کشمکش‌هایی را در درون خود نادیده بگیریم، این مسأله به صورت فیزیکی بروز پیدا می‌کند تا توجه مغز را به خود جلب کند.

?افسردگی برگشتی و تشویش با افزایش ریسک بیماری سرخرگ کرونری مرتبط هستند. اختلالات افسرده ساز همچنین می‌توانند مشکلات عروقی خطرناکی به بار بیاورند.ممکن است هر روزی که می‌گذرد اضطراب و تشویش بیشتری در خود احساس کنید و در عین حال دچار تپش قلب هم شوید. این مسأله می‌تواند بروز مشکلات عروقی را دربر داشته باشد.

? آنچه در قشر مغز افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری-عملی روی می‌دهد…

?در اختلال OCD ارتباطات عصبی تغییر یافته‌اند.
تحقیقی که اخیرا انجام شده نشان داده است که در فعالیت هماهنگ بین دسته‌های نورونی در مغز این افراد، اختلال وجود دارد.

?در این مطالعه ارتباط بین نواحی خاص مغز با دستجات نورونی در فواصل مختلف از آن ناحیه بررسی شد.

?مشاهدات به دست آمده نشان داد که در این افراد کاهش ارتباط ناحیه قدامی اوربیتوفرونتال کورتکس، با نورون‌های نزدیک آن وجود دارد در حالی که در قسمت خلفی این ناحیه، کاهش ارتباط با مناطق دورتر دیده شد.

?همچنین کاهش ارتباط بین تمام قشرهای حسی اولیه (حسی-حرکتی، بینایی، شنوایی، چشایی و بویایی) با دستجات نورونی دور و نزدیک از آن‌ها مشاهده شد.

?این موضوع می‌تواند حضور افکار اجباری را توضیح دهد… چرا که اطلاعات حسی در مغز این افراد به خوبی فیلتر نمی‌شود و درنتیجه‌ی آن، این افکار شدت می‌گیرند.

?بر اساس نتایج این مطالعه در وسواس، سطح مطلوب مهار بین نورونی وجود ندارد که منجر به ارتباط ناهماهنگ بین نورون‌ها در فواصل مختلف می‌شود.

?این پژوهش می‌تواند گامی باشد برای درمان‌های موثرتر برای اختلال OCD و اصلاح ارتباطات بین نورونی افراد مبتلا به این اختلال.

آدرس کلینیک روان درمانی دکتر فریدی :
تهران – سعادت آباد – چهارراه شهرداری – خیابان سرو غربی – خیابان صدف – پلاک 15 – برج هرمزان – طبقه 10 – واحد 37 – مرکز مشاوره مهرانا
09014020479
02128428890

اینستاگرام: https://www.instagram.com/dr.farnazfaridi

کانال تلگرام: https://t.me/drfarnazfaridi

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *