درمان وسواس با لورتا نوروفيدبک

درمان وسواس فکری با نوروفیدبک

درمان وسواس فکری با نوروفیدبک


 

مرکز درمان اختلالات وسواس با لورتا نوروفیدبک

 

  • آیا شما از اینکه اشیا مرتب نیستند دچار پریشانی می شوید؟ آیا بعد از اینکه هر بار کسی به دستگیره های در اتاقتان دست می زند، آنها را تمیز می کنید؟
  • آیا برای اینکه پایتان روی خطوط پیاده رو نرود قدم هایتان را کوتاه و بلند می کنید یا اینکه پس از دست دادن یا لمس اجسام باید دست هایتان را چندین بار بشویید؟
  • احساس اجبار به انجام اینگونه کارها بصورت تکرارشونده ممکن است نشانه ی اختلال وسواس فکری-عملی در شما باشد!

اختلال وسواس فکری-عملی تاثیر زیادی بر عملکرد شخص و ارتباط او با خانواده و دیگران و نیز بر کیفیت زندگی فرد می گذارد و به عنوان دهمین عامل ناتوانی جهانی توسط سازمان بهداشت مشخص شده است; و همچنین گزارش های گوناگونی مبنی بر اینکه 20 تا 40 درصد بیماران همچنان مبتلا مانده و روز به روز بر شدت علائم آنها افزوده می شود، وجود دارد.

از آنجا که اثربخشی لورتا نوروفیدبک بر اساس یک فرایند یادگیری و شرطی سازی عاملی است، طول دوره درمان وسواس معمولاً بلند مدت است.

بیشتر بخوانید :  درمان وسواس بدون مصرف دارو !

درمان با لورتا نوروفیدبک توانسته است بهبودی معناداری را در علائم وسواس فکری – عملی ایجاد کند و سبب افزایش فعالیت مغز بعد از هر بار درمان لورتا نوروفیدبک شود.

درمان وسواس با لورتا نوروفیدبک

حتما شما هم تا به حال نام بیماری وسواس را شنیده و یا با بیمارانی که به این اختلال دچار هستند در ارتباط بوده اید. اختلال وسواس در واقع یک نوع اختلال مغزی به شمار می آید. در این نوع اختلال فرد دچار تکرر در افکار و یا اعمال می شود و به صورت غیر عادی و غیر منطقی و ناخواسته دچار افکار و امیال و یا اعمال خاصی می شود که روند زندگی عادی او را مختل می کند. وسواس انواع مختلفی دارد و برای درمان آن حتما باید از روش های مطمئن و کارآمد استفاده کرد تا بتوان به طور قطعی آن را درمان کرده و فرد بتواند به زندگی عادی و دور از تنش و استرس بازگردد.

در این مطلب به چگونگی اختلال وسواس و انواع آن و همچنین روش درمان وسواس با لورتا نوروفیدبک می پردازیم:

 

اختلال وسواس چیست؟

همانطور که گفته شد اختلال وسواس نوعی بیماری روانی بوده که فرد دچار افکار و یا اعمالی می شود که به علت تککر در انجام آن ها فرد از زندگی عادی دور شده و تمام فکر و ذهن فرد مشغول به افکار خاص یا انجام اعمال خاصی می شود. اختلال وسواس به دلیل اضطراب و استرس های بیش از حد در فرد به وجود می آید و شخص مبتلا به این اختلال به دلیل استرس زیادی که دارد ناخواسته مجبور به انجام اعمال خاصی یا افکار ذهنی بیش از حد می شود.

اختلال وسواس در خانم ها بیشتر بوده و آقایان یا حتی کودکان نیز به این اختلال دچار می شوند. احتمالا شما هم افرادی را دیده اید که دائما در حال شستشوی دست و یا تمیز کردن اشیاء و لوازم منزل خود هستند و یا استحمام آنها ساعت ها طول می کشد، درواقع این اعمال به علت تکرر در انجام آن ها و زمان زیادی که روزانه از فرد می گیرند زندگی او را مختل کرده و از حالت عادی و منطقی دور می کند.

انواع اختلال وسواس

طبق توضیحاتی که داده شد اختلال وسواس انواع مختلفی دارد و به طور کلی به دو نوع فکری و عملی تقسیم می شود که هر کدام از آن ها با لورتا نوروفیدبک قابل درمان است.

اختلال وسواس فکری

این اختلال در واقع مجموعه ای از افکاری است که ذهن فرد را درگیر کرده و شخص مبتلا دائما حالت اضطراب و استرس داشته و ذهن او درگیر افکار غیر منطقی و خاصی شده و تککر این افکار زندگی شخص را مختل می کند. به عنوان مثال وسواس فکری آلودگی و نجسی که در این نوع اختلال ذهن فرد دائما مشغول به آلودگی اشیاء و یا دستان خود و نجسی و پاک بودن آن ها است و یا ذهن فرد دائما درگیر این است که مبادا به دیگران آسیب برساند و یا عزیزان خود را از دست بدهد، همچنین وسواس تقارن نیز نمونه ای از وسواس فکری است که در هر موقعیتی در زندگی ذهن فرد درگیر این وسواس بوده و تقارن و هماهنگی و منظم بودن همه چیز فکرش را درگیر می کند.

 

 

اختلال وسواس عملی

این نوع اختلال نیز در واقع همان افکار ذهنی بیش از حد است که فرد مجبور به انجام اعمالی می شود تا باعث کاهش استرس و اضطراب و کاهش این افکار در ذهن خود شود و در صورت انجام ندادن این اعمال شخص مبتلا، دچار اضطراب و استرس بیش از حد می شود. انجام این اعمال به دلیل تکرر و زمان بر بودن آن باعث می شود که شخص از زندگی عادی دور شده و مانع انجام فعالیت های روزمره مهم و عادی فرد می شود. به عنوان مثال شستن دست ها بیش از حد معمول و یا استحمام و مسواک زدن بسیار طولانی و نظافت بیش از حد و غیر معمول خانه نمونه ای از وسواس های عملی هستند که زمان بسیار زیادی را از شخص مبتلا می گیرد و زندگی او را مختل می کند.

 

بیشتر بخوانید: درمان وسواس

 

درمان وسواس فکری بدون مصرف دارو و قرص

افراد مبتلا به اختلال وسواس به دلیل اینکه دائما دچار وسواس فکری و یا عملی هستند و ذهنشان مشغول بوده و ساعات زیادی از روز را در حال انجام اعمال وسواسی هستند بسیار دچار استرس و اضطراب می شوند و احساس آسودگی و آرامش ندارند بنابراین نیاز است که حتما به دنبال درمان این اختلال رفته و با مراجعه به روانشناس این اختلال را درمان کرده و به زندگی عادی خود بازگردند. اکثر افراد ترجیح می دهند که بدون قرص و دارو اختلال خود را درمان کنند. امروزه روش های درمانی زیادی برای حل مشکلات ناشی از اختلال وسواس و درمان این اختلال وجود دارد.  جدید ترین درمان وسواس که امروزه بسیار مورد توجه جامعه پزشکی قرار گرفته و تاثیر زیادی بر روند بهبود بیماری دارد، درمان اختلال وسواس با لورتا نوروفیدبک است. در ادامه با چگونگی این روش درمانی آشنا می شوید.

چگونگی درمان وسواس با نوروفیدبک

همانطور که گفته شد امروزه روش های درمان زیادی برای رهایی از اختلال وسواس ارائه شده اند که این روش ها ممکن است برای مدت کوتاهی فرد را درمان کرده و از افکار و اعمال وسواسی دور کند ولی بعد از گذشت مدتی این اختلال مجددا ایجاد شده و زندگی فرد را مختل می کند. درمان وسواس با نوروفیدبک یکی از جدید ترین و موثر ترین راه های درمانی است که افکار ذهنی فرد را تغییر می دهد و باعث تغییرات مثبت در روند ذهنی و شیوه افکار و اعمال فرد می شود.

با استفاده از روش درمان وسواس با نوروفیدبک آن بخش از مغز که احساسات و واکنش به آنها را کنترل می کند، مجددا آموزش داده شده و با شیوه جدیدی تربیت می شود و باعث می شود که مغز به شکل مناسب تر و بهتری تنظیم شده و به احساسات و افکار فرد واکنش نشان دهد.

 

درمان وسواس با لورتا نوروفیدبک درواقع یک روش جدید درمانی و بدون عارضه بوده و طی مدت چندین جلسه و بدون مصرف دارو علائم این اختلال را کاهش داده و باعث تنظیم عملکرد مغز می شود و به دلیل اینکه این روش درمانی در مدت زمان طولانی تری انجام می شود تاثیر بسیار بیشتری بر درمان اختلال داشته و بدون بازگشت است و نسبت به روش های درمانی شیمیایی و دارویی بسیار مناسب تر است.

درمان وسواس فکری با لورتا نوروفیدبک

دستگاه لورتا نوروفیدبک یکی از جدیدترین دستگاه ها در روش درمان وسواس با نوروفیدبک است که در بسیاری از کشور های پیشرفته برای درمان اختلالات مغزی از جمله اختلال وسواس استفاده می شود. با استفاده از این دستگاه درواقع یک نقشه از عملکرد مغز و مناطق آسییب دیده و اختلالات مغزی به طور کاملا دقیق و جزئی نمایش داده می شود و پزشک متخصص پس از مشاهده این نقشه و همچنین با  توضیحات شخص راجع به افکار و اعمال خود، اقدام به درمان شخص مبتلا می کند.

تکنولوژی جدید اس لورتا

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه صنعت پزشکی دستگاه جدیدتری به نام اس لورتا (s-loreta) ساخته شده است که بسیار دقیق تر بوده و وکسل های بیشتری در مغز را  نسب به دستگاه لورتا تحت تاثیر قرار میدهد و بنابراین جزییات دقیق تری را نمایش داده و به تجویز تخصصی تر پزشک و درمان بهتر و سریع تر شخص مبتلا  کمک میکند. این روش یکی از مطمئن ترین و کارآمد ترین روش های درمان اختلالات مغزی بوده و بدون استفاده از دارو و مواد شیمیایی و همچنین بدون هیچگونه عوارض است و درمانی کاملا قطعی و بدون بازگشت دارد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.