درمان قطعی میگرن با نورفیدبک

درمان میگرن

 

میگرن نام بیماری شایعی است که حتی وقتی نام آن شنیده می‌شود تصور دردناک و آزار دهنده بودن آن نیز کلافه کننده است. درمان میگرن تنها وابسته به مصرف دارو نیست بلکه روش‌های دیگری هم وجود دارد که نوع پیشرفته درمان‌ها بوده تا شدت میگرن را کم کرده یا به طور کلی باعث برطرف شدن آن شود. درمان میگرن چیست؟ برای پاسخ به این سوال تا انتهای متن با ما همراه بمانید تا علاوه بر درمان با بهترین مرکز فعال در حوزه درمان موثر میگرن نیز آشنا شویم.

 

درمان جدید میگرن با نوروفیدبک

یکی از روش‌های درمان میگرن با نوروفیدبک است که غیر دارویی می‌باشد. به علت اینکه نوروفیدبک روشی غیر دارویی است بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند از چنین روشی استفاده کنند یا بنا به توصیه پزشک معالج سراغ آن می‌روند.

مغز به طور مداوم در حال فعالیت است اما ممکن است فعالیت‌های مغز نظم خود را از دست داده و به دلیل بی‌نظمی دچار اختلال شود. اختلالات مغزی عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار داده و به گونه‌ای دیگر بروز می‌یابند. میگرن نوعی از بیماری‌ها است که با عملکرد مغز در ارتباط است. برای اینکه بتوان به درمان میگرن پرداخت، باید فعالیت‌های مغزی تنظیم شوند. اخیرا درمان میگرن با نوروفیدبک نتایج بسیار خوبی داشته است.

درمان میگرن با نوروفیدبک

 

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک نوعی تکنولوژی درمانی پیشرفته و موثر است که به دلیل نتایج مطلوب و کم بودن عوارض جانبی به عنوان روش درمانی به خصوص برای درمان میگرن شناخته شده است. نوروفیدبک دستگاهی است که توسط الکترودها به نقاط مختلف سر و لاله گوش متصل شده تا امواج مغزی را دریافت و پس از ارسال آن به رایانه پردازش نماید. این امواج به شکل‌های مخصوص یا صدا روی صفحه کامپیوتر ظاهر شده و بازخورد عصبی فرد را نمایان می‌سازند.

هنگامی که بیمار مشغول انجام دوره درمانی با نوروفیدبک است یک بازی ویدیویی یا فیلم شبیه سازی شده را می‌بیند که کنترل آن توسط امواج مغزی شخص صورت گرفته و دستان هیچ دخالتی نخواهند داشت. به کمک درمانگر با هدف تغییر قدرت دامنه امواج ظاهر شده بر روی صفحه به فرد کمک می‌شود تا در برابر صحنه‌ها واکنش‌هایی همچون از دست دادن امتیاز، کسب امتیاز، پیشرفت، پسرفت و توقف پخش فیلم یا بازی داشته تا بتوان شرایط مطلوب یا نامطلوب امواج مغزی را یافته و وضعیت را اصلاح کرد. نوروفیدبک‌ها مشکلات مغزی که متعلق به یک یا چند نقطه خاص باشند را برطرف می‌کنند.

 

کاربرد نوروفیدبک در درمان میگرن

کاربرد نوروفیدبک در درمان میگرن چگونه است؟ برای موارد زیر می‌توان از نوروفیدبک کمک گرفت زیرا در نوروفیدبک تراپی از ابزار مناسب استفاده می‌شود تا بتوان شرایط نامطلوب امواج مغزی را اصلاح کرد:

  • درمان میگرن کودک
  • درمان میگرن نوجوانان
  • درمان میگرن بزرگسالان
  • درمان میگرن سالمندان

میگرن انواع مختلفی دارد که درمان میگرن با توجه به نوع آن انجام می‌شود. در طب سنتی در هر سنی که باشید برای درمان میگرن بحث درمان میگرن سرد و یا درمان میگرن گرم مطرح می‌شود اما در علم پزشکی برخلاف نگاه سنتی تشخیص نوع میگرن با توجه به علائم، آورا (هاله) و نوع حمله با انجام آزمایشات و تست‌های متعدد انجام می‌شود. در درمان میگرن خفیف تا شدید و مزمن از نوروفیدبک کمک گرفته می‌شود. نورفیدبک با نقشه برداری از مغز به فرد کمک می‌کند تا بتواند عملکردهای بدن را از طریق بازخورد کنترل کند.

کاربرد نوروفیدبک در درمان میگرن

درمان میگرن با نوروفیدبک پیشرفته

در نوروفیدبک مغز می‌آموزد که تا به روش خودآموز عملکرد صحیحی داشته باشد. در این حالت فرد از فرایندهایی که در مغز رخ می‌دهد آگاهی لازم را کسب کرده و توانایی درک آن را به دست می‌آورد در نتیجه اختلالات مغزی درمان می‌شوند. هرچند که نوروفیدبک دستگاهی پیشرفته است اما برای درمان میگرن همواره راه‌های جدیدتری کشف شده است که میزان استقبال از آن‌ها بسیار بیشتر از قبل شده است، از جمله:

  • درمان میگرن با لورتا (Loreta Neurofeedback)
  • درمان میگرن با اس لورتا (S Loreta Neurofeedback)

 

درمان میگرن با لورتا نوروفیدبک

درمان میگرن عصبی شدید یا حتی درمان میگرن ضعیف را می‌توان با تکنولوژی پیشرفته‌تری به نام لورتا نوروفیدبک تجربه کرد. لورتا نورفیدبک چیست؟

لورتا نوروفیدبک نسبت به نوروفیدبک قدرت و سرعت بیشتری دارد که باعث می‌شود طول درمان بیمار کاهش یابد. در لورتا نوروفیدبک از کانال‌های بیشتری استفاده می‌شود تا بتوان به لایه‌های عمیق‌تر برای دریافت سیگنال نورون‌های مغزی نفوذ کرد و شروط بیشتری را برای تغییر عملکرد مغزی تعریف کرد. در نوروفیدبک فعالیت یک نقطه از مغز مورد تغییر قرار می‌گیرد اما در لورتا ارتباط بین مناطق مختلف مغزی و کارکرد هر نقطه مورد تغییر و تعدیل قرار می‌گیرند که تاثیر بهتری در درمان میگرن دارد. در لورتا نوروفیدبک از هیچ‌گونه اشعه، شوک برقی و غیره استفاده نمی‌شود بلکه تنها توسط الکترودها، امواج مغزی ثبت و نرمال می‌شوند.

درمان قطعی میگرن با نوروفیدبک لورتا

درمان قطعی میگرن با نوروفیدبک لورتا

نوروفیدبک یا به عبارتی تحریک الکتریکی مغز سبب بهبود مشکلات ناشی از آسیب و سکته مغزی می شود. از آن جمله می توان به بهبود حافظه، سردرد، گیجی و حواس پرتی، سرگیجه، مشکلات تمرکز، اضطراب، افسردگی، تغییرات خلقی، اختلالات خواب، تحریک پذیری و مشکلات ادراک بینایی اشاره کرد.

درمانگران و پزشكانی كه از نوروفیدبك برای درمان دردهای مزمن و سردردهای میگرنی استفاده كرده‌اند، اعلام كردند كه وقوع و شدت حملات میگرن در اكثر موارد با استفاده از این روش كاهش می‌یابد و حتی از بین می‌رود.

 

میزان اثربخشی نوروفیدبک در میگرن

بسیاری از مطالعات نوروفیدبک نشان داده اند که این درمان هم در بزرگسالان و هم کودکان باعث کاهش تناوب و طول مدت حملات سردرد شده است. به طور عمومی، تأثیرات نوروفیدبک قابل مقایسه با بسیاری از داروهای استفاده شده برای سردردهای مزمن بوده است و می تواند به عنوان یک درمان با اولویت بالا برای بهبود میگرن های تکرار شونده باشد.

برای انجام نوروفیدبک، ابتدا شرح حالی از مراجع گرفته می شود. سپس او روی صندلی مخصوص و راحتی می نشیند. به تشخیص درمانگر، سنسورهای که حسگر (الکترود) نامیده می شوند، بر روی نقاط مشخصی از سر بیمار قرار می گیرند. این سنسورها، فعالیت الکتریکی سلول های مغز را ثبت و در قالب امواج مغزی به شکل های مختلف نظیر نمودارهای رنگی به او نشان می دهند.

نوروفیدبک بر کاهش فرکانس دردهای میگرنی نسبت به دارو درمانی تنها، برای درمان میگرن موثر واقع شده است و این مداخلات غیر تهاجمی ممکن است از فرد نسبت به خطر میگرن مزمن حمایت کرده و فرد را در برابر این دردها مقاوم سازد.

 

درمان میگرن با نوروفیدبک پیشرفته اس لورتا

برای درمان میگرن و سردرد چه باید کرد؟ راه درمان میگرن چشمی چیست؟ راهی برای درمان میگرن گوش وجود دارد؟

پاسخ به تمامی سوالات مطرح شده مثبت است. بسیاری از بیماران پس از سال‌ها دارو درمانی و سایر روش‌ها همچنان درگیر درمان میگرن هستند زیرا با قطع هر یک از آن‌ها مجدد میگرن عود می‌کند. نوروفیدبک یکی از راه‌های شناخته شده برای درمان در کنار سایر روش‌ها و حتی کاهش شدت میگرن است که با توجه به پیشرفت علم، تکنولوژی پیشرفته‌تر شده و نسخه‌های جدیدی از آن عرضه شده است. نوروفیدبک پیشرفته اس لورتا، نسخه پیشرفته‌تر از لورتا است که نقاط بسیار بیشتری از مغز را به چالش کشیده و اثر بخشی دقیق‌تر و بهتری دارد.

انجام اس لورتا نوروفیدبک باید توسط متخصص مجرب و باسابقه انجام شود زیرا در صورت هرگونه بروز اشتباه و خطا نه تنها نتیجه مطلوب به دست نیامده بلکه زمان و هزینه هدر رفته و حتی عوارض جبران ناپذیر در انتظار فرد خواهد بود. تنها مرکزی که با هدف کمک رسانی به بیماران درمان میگرن را با نوروفیدبک پیشرفته اس لورتا انجام می‌دهد، کلینیک دکتر فریدی می‌باشد.

 

کلام آخر

هموراه برای درمان بیماری‌ها راهکارهای مختلفی کشف شده است که درمان میگرن با نوروفیدبک نتیجه بسیار مطلوبی داشته است. تکنولوژی فوق‌العاده پیشرفته اس لورتا باعث می‌شود در تعداد جلسات درمانی کمتر الگوهای جدیدی به مغز آموخته شود تا بتواند کنترل شرایط را در هنگام میگرن در دست گیرد. دکتر فرناز فریدی مفتخر است در راستای کمک به درمان همیشگی میگرن قدم اول را برداشته و در کلینیک سعادت آباد تهران با استفاده از نوروفیدبک اس لورتا بدون نیاز به دارو و درد امواج مغز را تحریک کرده تا الگوهای مناسب جایگزین الگوهای نامناسب مغزی شوند تا میگرن درمان شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.