درمان بیش فعالی

درمان بیش فعالی

شلوغ نکن! بشین! دقت کن! گوش بده! اینها کلماتی هستند که در برابر افراد بیش فعال به کار برده می‌شود. افرادی که بیش فعال هستند معمولا پریشان و حتی مضطرب بوده و نمی‌توانند بر روی موضوعی خاص تمرکز کنند. ممکن است افرادی در اطراف ما باشند که بزرگسال بوده اما قادر نیستند ساده‌ترین کارها را به روش درست انجام دهند از این رو به آن‌ها برچسب‌های نامناسبی می‌زنیم غافل از اینکه از اختلال بیش فعالی رنج می‌برند. درمان بیش فعالی به روش‌های مختلفی امکان پذیر است که یکی از بهترین روش‌ها نزد دکتر فریدی می‌باشد. در ادامه درمورد درمان موثر بیش فعالی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

اختلال ADHD

بیش فعالی یا اختلال ADHD نوعی اختلال مغزی است که نه تنها فرد بلکه اطرافیان او را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. بیش فعالی ممکن است به صورت بی توجهی، تکانشی یا ترکیبی باشد. فردی که بیش فعالی دارد، کنترلی بر رفتار خود ندارد از این رو درمان بیش فعالی شدید یا حتی خفیف ممکن است با دارو انجام شود. همیشه هم نمی‌توان به داروها اعتماد کرد زیرا هر یک از آن‌ها عوارض خاص خود را دارند به همین دلیل گاهی درمان بیش فعالی با بازی درمانی انجام می‌گیرد. حتی ممکن است در کنار درمان بیش فعالی بدون دارو تغذیه کنترل شود زیرا برخی از مواد غذایی محرک هستند.

اختلال ADHD

ویژگی های کودکان بیش فعال

۱. داشتن رفتار پرخاشگرانه
۲. دائما به دنبال جلب توجه
۳. ضعف اعتماد به نفس و خودباوری
۴. تند حرف زدن و قطع سخنان دیگران
۵. پر جنب و جوشی زیاد در حین انجام کار
۶. داشتن رفتار تکانشگری (عمل کردن بدون فکر)
۷. عدم توانایی تمرکز و توجه طولانی هنگام انجام کارها
۸. ناتوانی در آرام نشستن
۹. وقتی به طور مستقیم طرف صحبت شما هستند به نظر می رسد گوش نمی کند.
۱۰. پرت شدن حواس به آسانی توسط یک محرک خارجی

مشاوره بیش فعالی کودکان

 

روش های مناسب برای رفتار با کودکان بیش فعال

از آنجا که تعدادی از انتظارات، باورها و پیشداوری‌های خاص والدین باعث بروز مشکلات ارتباطی والد و کودک می‌شود، لازم است برخی از شناخت‌ها در نخستین مرحله اصلاح شود. مثلا به عنوان والد باید بدانید: رفتار کودک مربوط به یک اختلال است و از روی قصد و عمد نیست.

 

1- گوش دادن و صحبت کردن را بیاموزید

2- رفتار خود را با سن کودک متناسب کنید.

3- در هنگام صحبت با کودک ارتباط چشمی ‌با او داشته باشید.

4- با جملات ساده صحبت کنید.

5- خود را به جای کودکتان تصور کنید.

6- سعی کنید هدف او را از بروز چنین رفتارهایی کشف کنید و برای گوش دادن به صحبت‌های کودک خود وقت بگذارید.

7- اگر معمولا هنگامی‌ که کاری از کودکتان می‌خواهید صدایتان را بلند می‌کنید، کودک می‌آموزد هنگامی‌ که صدایتان را به

حداکثر نرسانده‌اید، به شما بی‌توجهی کند.

8- احساستان را به کودک بگویید.

9- توجه مثبت به کودک نشان دهید.

10- به کودک خود بگویید که کدام صفات او را می‌پسندید.

11- کودک را با افراد دیگر مقایسه نکنید.

 

توصیه‌های تغذیه ای برای كودكان مبتلا به بیش فعالی

1-  رژیم كم شكر و پرهیز از خوردن قندهای ساده و شیرینی‌ها

2- استفاده بیشتر از پروتئین‌ها مثل مرغ، تخم مرغ، گوشت قرمز

3- حذف یا كاهش آلرژن‌های غذایی مثل: بادام زمینی، شكلات، پنیر، شكر، گندم، ‌سویا، گیلاس، آلبالو، توت فرنگی،كشمش،

‌نوشابه‌ها، هلو، آلو، پرتقال، بیسكویت، سیب، توت، گوجه فرنگی، خیار، آدامس، سس، آبلیمو، كنسروها، مربا، ترشی،

كمپوت‌ها، قهوه و چای .

4- درمان كمبودهای تغذیه ای و استفاده از مكمل‌های غذایی

5- حذف یا كاهش افزودنی‌های خوراكی و رنگ‌های مصنوعی مثل : بادام بو داده ، ادویه‌های معطر ، آبنبات‌ها،

كیك‌ها، دسرها، غلات صبحانه و نوشابه‌ها

6- استفاده از منابع غذایی حاوی امگا-3 مانند ماهی ،‌ روغن زیتون و گردو در برنامه غذایی روزانه
7- استفاده از میوه و سبزی تازه
8- حذف غذاهای سرخ شده
9- محدودیت مصرف فرآورده‌های لبنی

10- حذف كاكائو، شكلات‌های حاوی قهوه ونسكافه،‌ نوشابه‌های رنگی، چیپس و پفک

 

برای درمان بیش فعالی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

همانقدر که علم پیشرفت کرده است در کنار آن روش‌های درمانی جدیدی برای بیماری‌ها کشف شده است. درمان بیش فعالی در دو گروه انجام می‌شود:

  • درمان بیش فعالی در کودکان (درمان بیش فعالی اطفال)
  • درمان بیش فعالی در نوجوانان
  • درمان بیش فعالی در بزرگسالان

قطعا روشی که برای درمان بیش فعالی کودک سه ساله انجام می‌شود متفاوت از بزرگسالان است اما هدف آن‌ها یکسان بوده و تلاش بر این است که فرد توانایی کنترل اختلال مغزی خود را داشته تا بتواند همانند افراد عادی به زندگی و فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهد.

متخصصان روانشناسی و روانپزشکی افرادی هستند که در زمینه درمان بیش فعالی آموزش‌های لازم را دیده‌اند. علاوه بر مشاوره‌های روانشناسی نیاز است فرد یا سرپرست او پیگیر بوده و ترفندهای درمانی اعم از کنترل خورد و خوراک، پرهیز از رو به رو شدن با تحریک کننده‌ها، بازی درمانی و غیره را اجرا کنند. بنابراین شاید نیاز باشد به متخصص تغذیه مراجعه کرده تا درمان بیش فعالی با تغذیه در کنار سایر روش‌ها انجام شود. یک روش بسیار موثر و البته محبوب کشف شده است که جزو درمان‌های جدید بیش فعالی به شمار می‌آید که نوروفیدبک نام دارد.

 

 

درمان بیش فعالی با نوروفیدبک

برای درمان بیش فعالی چه کنیم؟ یکی از بهترین درمان‌های شناخته شده و مقبول میان پزشکان برای بیش فعالی ، نوروفیدبک است. نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک دستگاهی است که توسط الکترود به سر و گوش وصل می‌شود که هیچ‌گونه درد و ناراحتی ندارد و اصلا از امواج و اشعه‌های مضر استفاده نمی‌کند. این الکترودها امواج مغز را دریافت کرده و آن را به صورت تصویری یا صوتی بر روی صفحه مانیتور ثبت و ضبط می‌کنند. درمانگر با کمک بازخورد‌های دریافت شده از مغز اختلال دقیق فرد را تشخیص داده و آموزش به مغز را آغاز می‌کند.

نوروفیدبک به صورت مداوم عملکرد مغز را مورد پایش قرار داده و برای اینکه الگوی مناسب جایگزین الگوی نامناسب شود قدرت دامنه موج‌ها تغییر داده می‌شود. برای این کار تصاویر یک بازی کامپیوتری یا فیلم به فرد نشان داده می‌شود تا عکس‌العمل‌های مغز توسط فیدبک‌های دریافتی از مغز را کنترل کرده و به مغز آموزش می‌دهد تا به طور خودکار قدرت تغییر و کنترل را داشته باشد. از نوروفیدبک‌‌ها در درمان بیماری‌های مختلفی که بر اثر اختلال در عملکرد مغز به وجود آمده‌اند استفاده می‌شود که یکی از کاربردهای آن در درمان بیش فعالی است.

درمان بیش فعالی با نوروفیدبک

 

درمان بیش فعالی با نوروفیدبک پیشرفته

پیشرفت تکنولوژی بر روی نوروفیدبک نیز تاثیر گذاشته است طوری که دستگاه‌های پیشرفته‌تر به وجود آمده‌اند که در درمان بیش فعالی تاثیر بسیار خوب و مثبتی داشته‌اند که عبارتند از:

  • درمان بیش فعالی با لورتا
  • درمان بیش فعالی با اس لورتا

درمان بیش فعالی با نوروفیدبک پیشرفته

لورتا نورفیدبک

درمان بیش فعالی با لورتا نوروفیدبک یکی از درمان‌های جدید شناخته شده است. نسل جدید درمان بیش فعالی نسبت به روش نوروفیدبک معمولی مزایای بسیاری دارد. در نورفیدبک معمولی الکترودها مشکلات مغزی متعلق به تعداد نقاط محدود را برطرف می‌کنند اما در لورتا نقاط بیشتری مورد تغییر و تعدیل قرار می‌گیرند تا عملکرد مغز به حالت عادی برگردد. در نتیجه سرعت و قدرت تغییرات دامنه امواج در درمان با لورتا نسبت به نوروفیدبک معمولی بیشتر بوده که باعث کاهش تعداد جلسات درمانی می‌شود.

 

اس لورتا نورفیدبک

آخرین نسل درمان بیش فعالی معرفی شده در دنیا اس لورتا نوروفیدبک نام دارد. در درمان به روش اس لورتا نوروفیدبک تعداد نقاط بسیار بیشتری نسبت به نوروفیدبک معمولی و لورتا درگیر شده و مورد تغییر قرار می‌گیرند؛ در نتیجه اثربخشی حاصل شده از درمان بیش فعالی با اس لورتا بسیار مطلوب و مثمر ثمر است. اس لورتا نوروفیدبک باعث می‌شود که عملکرد مغز به حالت عادی و امواج نرمال برگشته و از شدت بیش فعالی کاسته شده و یا به طور کامل درمان شود.

اکنون که دانستید بهترین راه درمان بیش فعالی چیست باید گفت تنها مرکزی که در تهران درمان با نورفیدبک پیشرفته اس لورتا را انجام می‌دهد، کلینیک دکتر فریدی در سعادت آباد تهران است. خانم دکتر فریدی با هدف ایجاد زندگی سرشار از آرامش و خاطری آسوده با تکنولوژی جدید اس لورتا نورفیدبک به درمان بیش فعالی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان بدون دارو پرداخته تا روند درمانی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت انجام شود.

اس لورتا نورفیدبک

 

جمع بندی

روش نوروفیدبک درمانی در هر سطحی که باشد با هدف تغییر دامنه امواج به فرد کمک می‌کند تا علائم بیش فعالی در او کاهش یابد. اختلال بیش فعالی از هر نوع و در هر سنی که باشد با نوروفیدبک تراپی باعث می‌شود که رفتارهای تکانشی و بی توجهی تا حد بسیار قابل توجه بهبود یابند و پیشرفت‌هایی در اخلاق و رفتار فرد دیده شود. بنابراین با انتخاب بهترین کلینیک فعال در حوزه درمان بیش فعالی توسط خانم دکتر فرناز فریدی بیش فعالی را درمان کنید. خانم دکتر فریدی با مدرک دکترای مغز و علوم شناختی مفتخر است با دستگاه‌های پیشرفته به درمان بیش فعالی با نوروفیدبک پیشرفته اس لورتا، لورتا و معمولی بپردازد.

توجه: تشخیص بیش فعالی حتما باید توسط متخصص تایید شود.

لطفا جهت درمان بيش فعالي با روش نوين نوروفيدبك لورتا با شماره مطب تماس بگيريد:

آدرس مطب: تهران – سعادت آباد – چهارراه شهرداری – خیابان سرو غربی – خیابان صدف – پلاک 15 – برج هرمزان – طبقه 10 – واحد 37 – مرکز مشاوره مهرانا
09014020479
02128428890

کانال تلگرام: https://t.me/drfarnazfaridi

اینستاگرام: https://www.instagram.com/dr.farnazfaridi

بیشتر بخوانید: درمان بیش فعالی با نورفیدبک لورتا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.