درمان افسردگی با تحریک مغزی


درمان های تحریک مغز شامل فعال کردن یا مهار مستقیم مغز با جریان الکتریسته است که می توانند در درمان برخی اختلالات روانی نقش داشته باشند. این الکتریسیته یا به صورت مستقیم و توسط الکترودهای کاشته ‌شده در مغز یا به‌ صورت غیر تهاجمی از طریق الکترودهایی که روی پوست سر قرار می‌ گیرند، به مغز داده می شود. این الکتریسیته را می توان با استفاده از میدان های مغناطیسی اعمال شده روی سر نیز القا کرد. در حالی که این نوع درمان ‌ها کمتر از دارو و روان ‌درمانی استفاده می ‌شوند، اما نوید بخش درمان برخی اختلالات روانی هستند که به درمان ‌های دیگر پاسخ نمی ‌دهند.

در ادامه این بخش، به بررسی درمان افسردگی با تحریک مغزی پرداخته ایم تا بتوانید اطلاعات خوبی در این زمینه کسب کنید.

 

درمان افسردگی با تحریک مغزی چگونه است؟

گاهی اوقات اختلال افسردگی اساسی (MDD) به داروهای ضد افسردگی یا روان درمانی پاسخ نمی دهد. علائم ممکن است برای مدتی بهتر شود و سپس عود کند، یا ممکن است به همان شکل باقی بمانند. به این حالت افسردگی مقاوم به درمان می گویند.

خبر خوب این است که برای درمان افسردگی گزینه دیگری نیز وجود دارد و آن درمان افسردگی با تحریک مغزی است که در این روش، از الکتریسیته، ایمپلنت یا آهنربا برای تحریک فعالیت مغز استفاده می شود. اکثر درمان های تحریک مغزی جدید بوده یا هنوز در حال آزمایش هستند. اما محققان بر این باورند که این روش، ممکن است ابزارهای مفیدی برای درمان افراد مبتلا به افسردگی مقاوم به درمان باشند.

 

تحریک عمیق مغز چیست؟

تحریک عمیق مغز – Deep brain stimulation (DBS) نشان داده شده است که یک گزینه مناسب برای درمان برخی از افراد مبتلا به افسردگی است. پزشکان در ابتدا از این روش برای کمک به مدیریت بیماری پارکینسون استفاده کردند. در DBS، پزشک الکترودهای کوچکی را در قسمتی از مغز که خلق و خو را تنظیم می کند قرار می دهد. اگرچه هنوز میزان موفقیت دراز مدت درمان افسردگی با تحریک مغزی مشخص نشده است، اما برخی از پزشکان DBS را به عنوان یک درمان جایگزین برای بیمارانی که درمان های قبلی افسردگی آنها ناموفق بوده است، توصیه می کنند.

 

نحوه عملکرد تحریک عمیق مغز چگونه است؟

الکتروشوک درمانی – Electroconvulsive therapy یا (ECT)، بهترین روش تحریک مغز مطالعه شده است و طولانی ترین سابقه استفاده را دارد. الکتروشوک درمانی، از یک جریان الکتریکی برای درمان اختلالات روانی جدی استفاده می کند. این نوع درمان معمولاً تنها در صورتی در نظر گرفته می ‌شود که بیماری فرد، پس از انجام سایر درمان ‌ها (مانند داروهای ضد افسردگی یا روان ‌درمانی) بهبود نیافته باشد، یا در مواردی که نیاز به پاسخ سریع باشد (مثلاً در مورد خطر خودکشی و کاتاتونیا).

 

 

چرا درمان افسردگی با تحریک مغزی انجام می شود؟

تحریک مغزی یا ECT اغلب برای درمان افسردگی شدید و مقاوم به درمان استفاده می شود، اما ممکن است از نظر پزشکی در سایر اختلالات روانی مانند اختلال دوقطبی یا اسکیزوفرنی نیز مورد استفاده قرار گیرد. همچنین ممکن است در شرایط تهدید کننده زندگی، مانند زمانی که بیمار قادر به حرکت یا واکنش به دنیای خارج نیست (مانند کاتاتونیا)، خودکشی یا سوءتغذیه در نتیجه افسردگی شدید نیز تجویز شود.

ECT می تواند در کاهش شانس عود بیماری، زمانی که بیماران تحت درمان های بعدی قرار می گیرند، موثر باشد. دو مزیت عمده درمان افسردگی با تحریک مغزی، نسبت به دارو این است که تحریک مغزی سریعتر شروع به کار می کند، اغلب در هفته اول شروع می شود و به ویژه در افراد مسن، سریعتر پاسخ می دهد.

 

درمان افسردگی با تحریک مغری چگونه انجام می شود؟

قبل از انجام ECT، فرد با بیهوشی عمومی آرام بخش می شود و دارویی به نام شل کننده عضلانی برای جلوگیری از حرکت در طول عمل تجویز می شود. متخصص بیهوشی تنفس، ضربان قلب و فشار خون را در طول کل عمل کنترل می کند که توسط یک تیم پزشکی آموزش دیده شامل پزشکان و پرستاران انجام می شود.

برای شروع درمان افسردگی با تحریک مغزی، ابتدا، الکترودها در مکان های دقیق روی سر قرار می گیرند. سپس از طریق الکترودها، جریان الکتریکی از مغز عبور می کند و باعث تشنج می شود که معمولاً کمتر از یک دقیقه طول می کشد. از آنجایی که بیمار تحت بیهوشی است و شل کننده عضلانی مصرف کرده است، این روند دردناک نیست و بیمار نمی تواند تکانه های الکتریکی را احساس کند.

پنج تا ده دقیقه پس از پایان عمل، بیمار از خواب بیدار می شود. او ممکن است در ابتدا با از بین رفتن بیهوشی احساس گیجی کند. اما پس از حدود یک ساعت، بیمار معمولاً هوشیار است و می تواند فعالیت های عادی خود را از سر بگیرد.

یک دوره معمولی درمان افسردگی با تحریک مغزی، تقریباً 3 بار در هفته تا زمانی که افسردگی بیمار بهبود یابد (معمولاً طی 6 تا 12 جلسه درمان) انجام می شود. پس از آن، گاهی اوقات به درمان نگهدارنده ECT برای کاهش احتمال بازگشت علائم نیاز است. درمان نگهدارنده ECT بسته به نیاز فرد متفاوت است و ممکن است از یک جلسه در هفته تا یک جلسه هر چند ماه یکبار باشد. اغلب، فردی که تحت ECT قرار می گیرد، از داروهای ضد افسردگی یا داروهای تثبیت کننده خلق نیز استفاده می کند.

 

عوارض جانبی روش درمانی تحریک مغزی چیست؟

شایع ترین عوارض جانبی مرتبط با ECT یا تحریک مغزی عبارتند از:

  • سردرد
  • ناراحتی معده
  • دردهای عضلانی
  • از دست دادن حافظه

برخی از افراد ممکن است بعد از دریافت این درمان، مشکلات حافظه؛ به خصوص خاطرات مربوط به زمان درمان را تجربه کنند. گاهی اوقات مشکلات حافظه شدیدتر هستند، اما معمولاً طی روزها و هفته های پس از پایان دوره ECT بهبود می یابند.

 

معرفی بهترین مرکز درمانی برای درمان افسردگی با تحریک مغزی

اگر می خواهید افسردگی را با استفاده از روش های مدرن و جدید درمان کنید، لازم است به یک مرکز یا کلینیک معتبر در این زمینه مراجعه کنید تا تمام اقدامات لازم در جهت درمان افسردگی با تحریک مغزی، زیر نظر افراد متخصص و با تجربه در این زمینه انجام شده و روند درمانی شما به بهترین شکل ممکن پیش رود.

خانم دکتر فریدی، روانشناس و نوروتراپیست هستند و در زمینه درمان انواع اختلالات رفتاری و روانی مانند بیش فعالی، اوتیسم، اضطراب، افسردگی، وسواس، پرخاشگری، اعتیاد، صرع، اختلال حافظه، اختلالات گفتاری و توانبخشی سکته مغزی تخصص دارند و درمان هایی که برای این اختلالات مورد استفاده قرار می دهند از طریق تکنولوژی هایی همچون نقشه مغزی QEEG، نوروفیدبک به شیوه نوین لورتا و تحریک مغزی است که اثربخشی بسیار عالی در درمان این اختلالات خواهند داشت.

برای ارتباط با خانم دکتر فریدی می توانید از راه های ارتباطی زیر استفاده کنید:

  • آدرس:تهران سعادت آباد خ ٢٨غربي پلاك ٧٦
  • شماره تماس: 02128428890 –  09014020479

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.